Zabytkowe rzeźby wróciły do kościoła z Rogowa

Data publikacji: 22.12.2020 15:54
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.12.2020. Tokarnia. Rzeźby i tabernakulum po konserwacji

22.12.2020. Tokarnia. Rzeźby i tabernakulum po konserwacji
Fot. Mariusz Lezniak

XVIII-wieczne rzeźby anioła i Chrystusa oraz tabernakulum z ekspositorium, już po konserwacji wróciły do kościoła w Rogowie. Zabytkowa świątynia jest jedną z największych atrakcji Parku Etnograficznego w Tokarni.

Prace konserwatorskie były poprzedzone analizą technologii i technik wykonywania dzieł. Wykonano wiele prób, aby właściwie dobrać środki i metody konserwatorskie. Polichromowane i złocone obiekty były w bardzo złym stanie, warstwa malarska była właściwie szczątkowa.

Poddane pełnej konserwacji obiekty zyskały nową wartość artystyczną i konserwatorską, została im przywrócona estetyka zbliżona do pierwotnego założenia. Już w przyszłym roku, po otwarciu obiektów w skansenie, zwiedzający będą mogli podziwiać odrestaurowane eksponaty w pełnej krasie.

Zabytkowy XVIII-wieczny kościół z Rogowa to jeden z najcenniejszych obiektów znajdujących się w Parku Etnograficznym w Tokarni. Modrzewiowy kościół szpitalny z Rogowa, to dar Kurii Diecezjalnej dla Muzeum Wsi Kieleckiej. Unikatowy zabytek został przeniesiony do skansenu w 1996 roku, a udostępniono go zwiedzającym w 2002 roku.

Prace konserwatorskie mogły być prowadzone dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Reklama