Zachęcają do oddawania krwi - gdzie i kiedy można się zgłosić?

Data publikacji: 23.07.2021 20:12
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Zdrowie

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach zaprasza do oddawania krwi. Cennym lekiem można się podzielić m.in. podczas odbywających się w lipcu wyjazdowych akcji honorowego krwiodawstwa na terenie województwa świętokrzyskiego.

W najbliższym czasie mobilna stacja krwiodawstwa będzie stacjonować w Skalbmierzu, Bielinach, Starachowicach, Busku-Zdroju i Łopusznie. 

Harmonogram wyjazdów: 

24 lipca - w Skalbmierzu, przy Placu Marii Skłodowskiej-Curie, w godz. 9.30-13.00,
25 lipca - w Bielinach, w Centrum Tradycji Turystyki i Kultury, ul. Partyzantów 3, w godz. 10.00 – 15.00,
27 lipca - w Starachowicach, w Urzędzie Miasta, w godz. 9.00 – 13.00,
30 lipca - w Busku-Zdroju, w siedzibie Klubu Seniora, w godz. 9.00 – 12.30,
31 lipca - w Łopusznie, w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, w godz. 9.00 – 12.00.

RCKiK przypomina, że osoby zainteresowane oddaniem krwi powinny pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dawca powinien być osobą zdrową oraz pełnoletnią, wymaga się także, by miał odpowiednią wagę ciała (powyżej 50 kg) oraz był na czczo. 

Krwi nie może oddać osoba, która chorowała np. na żółtaczkę i kiłę lub cierpi na choroby przewlekłe, które wymagają stałego przyjmowania leków. Ponadto, dawcami krwi nie mogą być kobiety w ciąży i w okresie 6 miesięcy po porodzie oraz w okresie menstruacji i trzy dni po jej zakończeniu. Dyskwalifikacją jest także wykonana w ciągu ostatnich 6 miesięcy operacja lub tatuaż, przekłucie uszu lub innych części ciała.

 

Reklama