Żacy z kierunku lekarskiego już mogą ubiegać się o przyznanie stypendium

Data publikacji: 25.06.2020 15:55
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.06.2020. Kielce. Zdalne obrady Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego

25.06.2020. Kielce. Zdalne obrady Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Spraw Rodziny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Studenci kształcący się na kierunku lekarskim Uniwersytetu Jana Kochanowskiego nadal będą mogli otrzymywać comiesięczne stypendium. Taką decyzję podjęła obradująca komisja zdrowia sejmiku województwa świętokrzyskiego. Stypendium ma zachęcić studentów do pracy w naszym regionie i tym samym rozwiązać problem braków kadry lekarskiej.

Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa odpowiedzialny w regionie za ochronę zdrowia informuje, że w tegorocznej edycji programu stypendialnego wprowadzono pewne zmiany.

- O stypendium mogą się ubiegać studenci kierunku lekarskiego, którzy mają średnią ocen w nauce nie mniejszą niż 3,75. Staż będą mogli odbyć we wszystkich świętokrzyskich szpitalach, a nie tak jak dotychczas tylko w tych, których organem prowadzącym jest urząd marszałkowski. Warunkiem otrzymania stypendium jest zagwarantowanie przez studenta odpracowania pełnego roku pobierania takiego stypendium w jednym z naszych podmiotów - dodał Marek Bogusławski.

Pieniądze będą mogły otrzymać osoby, które nie powtarzają roku i będą się specjalizować w deficytowych specjalnościach, które występują na terenie naszego województwa.

- To m.in. chirurgia dziecięca, chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne, anestezjologia, choroby zakaźne, czy patomorfologia. W tym specjalnościach w naszych szpitalach są braki i chcielibyśmy, by właśnie takie specjalizacje były częściej wybierane przez studentów - dodał Marek Bogusławski. 

Comiesięczne stypendium wynosi 2 tys. zł. O jego przyznanie mogą się ubiegać studenci 4, 5 i 6 roku kierunku lekarskiego. Termin składania wniosków o jego przyznanie upływa 15 października. W tegorocznej edycji stypendia trafią do 40 studentów.

Reklama