Zaczęło się od epidemii. Do Sulisławic wędrują już od 200 lat

Data publikacji: 20.06.2020 07:16
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sulisławice. Sanktuarium Maryjne w Sulisławicach

Sulisławice. Sanktuarium Maryjne w Sulisławicach
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Z kościoła św. Ducha w Staszowie wyruszy dziś jubileuszowa pielgrzymka mieszkańców miasta do Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach.

200 lat temu staszowianie modlili się przed cudownym obrazem o ustanie epidemii cholery i zostali wysłuchani. Od tamtej pory co roku pielgrzymują do Matki Boskiej Sulisławskiej. Wyjście pielgrzymów poprzedzi msza święta o godzinie 9. Przewodniczyć jej będzie biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz. Hierarcha w rozmowie z Radiem Kielce powiedział, że tegoroczna pielgrzymka, tak jak 200 lat temu, wpisuje się w czas epidemii. Wtedy ludzie szukali obrony i ratunku u Matki Bożej.

- My ciągle powinniśmy sobie uświadamiać, że Maryja została nam dana jako matka, jako pomoc oraz wsparcie i myślę, że pielgrzymka jest doskonałą okazją ku temu. To wydarzenie na pewno obudzi jeszcze większą wiarę, uświadomi rolę Maryi w życiu Kościoła i wspólnoty - powiedział biskup ordynariusz.

Pielgrzymi dotrą do Sulisławic ok 17. Zostaną powitani przez kustosza Sanktuarium Maryjnego o. Artura Traczewskiego przy krzyżu ustawionym na pamiątkę cudu sprzed 200 lat. O godzinie 18 w sanktuarium rozpocznie się msza z udziałem pątników. W trakcie uroczystości poświęcona zostanie tablica ufundowana przez staszowian na pamiątkę 200. rocznicy pielgrzymki do Sulisławic.

Reklama