Zaczyna się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Chętnych będzie więcej

Data publikacji: 13.05.2022 17:44
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Dziś (poniedziałek, 16 maja) rozpoczyna się nabór do szkół ponadpodstawowych. Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty informuje, że do liceum lub szkoły zawodowej będzie próbowała dostać się wyjątkowo liczna grupa młodych ludzi.

To dlatego, że podstawówki kończy w praktyce półtora rocznika uczniów. To dzieci, które objęła reforma edukacji rządu Platformy Obywatelskiej i część z nich do szkoły poszła w wieku sześciu lat. Kazimierz Mądzik zapewnia jednak, że każde dziecko dostanie się do szkoły ponadpodstawowej, bowiem placówki zwiększyły liczbę oddziałów.

- Wszystkie terminy są na naszej stronie internetowej. Pierwszy etap trwa do 31 maja. Uczeń powinien złożyć wniosek wraz z dokumentami podpisanymi przez przynajmniej jednego rodzica. Od 24 czerwca kandydaci będą donosili świadectwa - informuje kurator.

Na stronie kuratorium oświaty jest informator z ofertą szkół ogólnokształcących i zawodowych. Są w nim również nowe profile klas.

Marcin Chłodnicki, zastępca prezydenta Kielc informuje, że wśród nowości jest klasa dwujęzyczna w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida. Dodaje, że z powodu większej liczby absolwentów, w szkołach będzie więcej oddziałów.

- Tych klas w tym roku jest o 34 więcej niż w zeszłym, mamy ich zaplanowanych w sumie 129. Praktycznie w każdej szkole ponadpodstawowej przybywa przynajmniej jedna klasa - tłumaczy Marcin Chłodnicki.

Kieleckie placówki są gotowe na przyjęcie około 4,2 tys. pierwszoklasistów. Kandydaci, jak w roku poprzednim, będą mogli wybrać dowolną liczbę szkół i klas, którymi są zainteresowani. Rekrutacja będzie się odbywała jak zwykle elektronicznie.

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną opublikowane 21 lipca.

Reklama