Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie zmienia się dla turystów

Data publikacji: 07.04.2021 18:32
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zagroda Czernikiewiczów

Zagroda Czernikiewiczów
Fot. Muzeum Wsi Kieleckiej

Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie przechodzi remont. Ten ponad 200-letni budynek będzie dostosowany do współczesnych potrzeb turystów. Między innymi powstała sala edukacyjna, zbudowane zostały toalety.

Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej wyjaśnia, że wszystkie prace są prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

- Została wykonana instalacja odgromowa, stworzyliśmy sale do zajęć edukacyjnych, muzealnych, warsztatów. Nie jest duża, może się w niej zmieścić kilkanaście osób. W części też zostało zamontowane elektryczne ogrzewanie ekologiczne i bezpieczniejsze od ogrzewania tradycyjnego, drewnem - wymienia.

Koniecznością było zabezpieczenie drewna przed działaniem szkodników. Po zakończeniu prac konserwatorskich, do zagrody wróci wyposażenie, które w czasie remontu było przechowywane w magazynach w Parku Etnograficznym w Tokarni.

Jak dodaje dyrektor, budynek zostanie przystosowany do nowych form działania. Przed sezonem przy obiekcie pojawią się także tablice informacyjne w dwóch językach: polskim i angielskim, z nakładką dla osób niedowidzących i niewidomych. Pojawi się także nowoczesny system związany ze sprzedażą biletów i ewidencjonowaniem zwiedzających.

Remont zagrody Czernikiewiczów w Bodzentynie jest elementem projektu „Rozwój zasobów niezbędnych do prowadzenia procesu udostępniania zbiorów”. Wartość prac wynosiła ponad 30 tys. zł.

Tadeusz Sikora wyjaśnia, że chciałby otworzyć ten obiekt dla turystów już na weekend majowy, ale czy tak się stanie, to już będzie uzależnione od sytuacji epidemicznej.

Zagroda Czernikiewiczów jest przykładem specyficznej architektury małych miasteczek o charakterze rolniczym, tak licznie występujących w przeszłości na terenie całej Kielecczyzny. Jest najstarszą i jedyną tak kompleksowo zachowaną małomiasteczkową zagrodą z tego obszaru. Jej najstarsze elementy - części domu mieszkalnego oraz budynki gospodarcze, wozownia i ogrodzenie pochodzą z 1809 roku. W skład zagrody wchodzą: budynek mieszkalny, budynki gospodarcze oraz wozownia, które wraz z zamykającym podwórze drewnianym ogrodzeniem tworzą zwarty zespół w kształcie czworoboku. Ściany wszystkich budynków zostały wzniesione z drewna jodłowego, zaś dachy mają pokrycie gontowe.

Reklama