Zainteresowanie kierunkami technicznymi wzrasta. W Końskich uczą w nowoczesnych pracowniach

Data publikacji: 26.10.2020 14:20
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Końskie. Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich. Pracownia spawalnicza

Końskie. Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich. Pracownia spawalnicza
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Nowoczesna pracownia spawalnicza powstała w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich. Nowy warsztat jest odpowiedzią na wzrastające zainteresowanie młodzieży nauką na kierunkach technicznych.

Beata Jakubowska, dyrektor szkoły, informuje, że pracownia przeznaczona jest dla uczniów o różnych specjalizacjach, którzy chcą zwiększyć swoje kwalifikacje. Miejsce zostało kompleksowo wyposażone, między innymi w specjalne kurtyny spawalnicze.

- Kupiliśmy wyciągi stanowiskowe z wentylatorami, spawarki mig i tig, urządzenia do lutowania twardego. W pracowni będzie też przecinarka plazmowa - mówi dyrektor.

Końskie. Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich. Pracownia spawalniczaFot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

W koneckim „Mechaniku” są też pracownie dla kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, stacja diagnostyczna i warsztat dla uczniów kierunku technik pojazdów samochodowych.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, informuje, że kierunki techniczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku klasy w technikach zapełniły się już w pierwszym naborze.

- Nigdy tak dotąd nie było. Wcześniej technika traktowane były jako szkoła drugiego wyboru, jeśli ktoś nie dostał się do liceum wybierał technikum. Teraz zainteresowanie kierunkami technicznymi wzrasta. W województwie proporcje to pół na pół – mówi.

Końskie. Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich. Pracownia spawalniczaFot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Największym problemem są braki kadrowe w kształceniu zawodowym, dlatego szkoły współpracują z pracodawcami i uczelniami. Zajęcia z uczniami w Końskich maja m.in. studenci ostatnich lat Politechniki Świętokrzyskiej.

Reklama