Zakonna kawa i nowoczesne aplikacje dla odwiedzających targi dewocjonaliów

Data publikacji: 28.09.2020 14:54
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.09.2020. Kielce. SACROEXPO - XXI Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów

28.09.2020. Kielce. SACROEXPO - XXI Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Opłatki z tekstem kolęd, osobiste pamiątki kard. Wyszyńskiego, a także kawa zakonna i aplikacja do zwiedzania kościołów - to niektóre atrakcje tegorocznej edycji Sacroexpo.

Do środy w Targach Kielce można odwiedzać stoiska przygotowane przez 128 firm z 7 krajów. Poza Polakami swoje oferty prezentują też Włosi, Słoweńcy, Chorwaci, Ukraińcy, Czesi i Amerykanie.

Przy jednym ze stoisk przechodniów zatrzymuje aromatyczny zapach świeżo zmielonej, parzonej kawy. Jak informuje ks. Paweł Bryś ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów, projekt „Kawa Zakonna” łączy możliwość zakupu świeżo palonej kawy dobrej jakości ze wsparciem sióstr klauzurowych.

- Za każdy kilogram sprzedanej kawy, firma dzieli się z siostrami ze zgromadzeń klauzurowych jedną złotówką. Tych kilogramów jest sporo i dzięki temu siostry cieszą się z dodatkowego wsparcia. Kawa jest sprowadzana z różnych zakątków świata, wypalana w Polsce. Dzięki temu, nie dodajemy konserwantów - zachęca.

Wśród stoisk można znaleźć firmy prezentujące organy, meble, systemy grzewcze i nagłośnieniowe, szaty i naczynia liturgiczne oraz ikony, rzeźby i obrazy. Są także książki religijne, oferty biur pielgrzymkowych i różańce wykonane z różnych materiałów.

Ciekawostką jest aplikacja firmy Gralex, która pozwala na samodzielne zwiedzanie zabytkowych świątyń. Aplikacja jest w fazie testowania.

- Pilotażowo wprowadzono ją do trzech kościołów, m.in. dwóch w Zakopanem - mówi Zbigniew Gralewski.

- Możemy wysłuchać w wielu językach nagrania lektora, który opowiada o świątyni i znajdujących się w niej zabytkach w kilku pakietach: podstawowym, zaawansowanym i najbardziej szczegółowym - dla wymagających. Dzięki temu jesteśmy sami dla siebie przewodnikiem, zwiedzamy w swoim tempie i poświęcamy więcej uwagi tym obiektom, które szczególnie nas zainteresują - dodaje.

W ramach Sacroexpo możemy też zobaczyć wystawę poświęconą kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Ekspozycję „Fortis in Fide. Silny w wierze” przygotowało Muzeum Diecezjalne z Kielc.

- Są na niej m.in. osobiste pamiątki kardynała ze Stoczka Klasztornego, drugiego miejsca jego uwięzienia - mówi kustosz tamtejszego sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju, ks. Wojciech Sokołowski.

- To m.in. piuska kardynała Stefana Wyszyńskiego, jego brewiarz i chusteczka. Wystawa, podczas której są prezentowane te przedmioty, jest pewnym przygotowaniem do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, która została odłożona i odbędzie się prawdopodobnie w maju lub czerwcu 2021 roku - dodaje.

Dziś i jutro targi można odwiedzać od 9 do 17, a w środę do 16. Wydarzenie jest bezpłatne, ale obowiązuje wcześniejsza rejestracja na stronie Targów Kielce.

Reklama