Zakorkowane ulice w centrum Kielc. Powodem protest

Data publikacji: 26.10.2020 18:58
Autor: Kamil Król , Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.10.2020. Kielce. Marsz przeciwników zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej

26.10.2020. Kielce. Marsz przeciwników zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Potężne korki tworzyły się wieczorem w centrum Kielc. Kierowcy mieli problem z przejazdem m.in. Aleją IX Wieków i ulicą Sandomierską. Powodem blokady był marsz przeciwników zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Protestujący chodzili w różnych kierunkach - poinformował Radio Kielce dyżurny Komendy Miejskiej Policji.

- Sytuacja była dynamiczna. Osoby uczestniczące w demonstracji chodziły i zawracały w drugą stronę. Policjanci musieli weryfikować to na bieżąco, by móc kierować ruchem ulicznym. Nikt nie był w stanie przewidzieć trasy i kierunku marszu - dodał dyżurny.  

Funkcjonariusze próbowali rozładować korki i zapanować nad blokadą miasta. Oceniali sytuację i próbowali pomóc kierowcom - podkreślił.

Protestujący, którzy mieli ze sobą wulgarne transparenty dotarli na plac Najświętszej Maryi Panny. Wejścia na teren bazyliki katedralnej strzegli policjanci. Nie doszło do zamieszek. Po kilkudziesięciu minutach demonstrujący rozeszli się.

Protest w obronie praw kobiet odbył się w Kielcach po raz drugi. Organizatorzy zaprosili na "spacer" w okolicach pomnika Henryka Sieniewicza.

"Nie dość, że dotlenimy organizm, to jeszcze zadumamy się wraz z wieszczem... Quo Vadis Polsko?... Przestrzegamy o obowiązku noszenia maseczek/przyłbic oraz zachowujemy odstępy między sobą" - napisali na Facebooku organizatorzy.

Pierwszy marsz w Kielcach odbył się w miniony piątek, 23 października. Protesty przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającej prawo aborcyjne zorganizowano w całym kraju. Demonstranci blokują ulice. W Polsce odbywa się ponad 100 takich wydarzeń.

Reklama