Zakrzów chce uczcić swojego bohatera

Data publikacji: 06.04.2021 15:35
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Gmina Skalbmierz chce podkreślić swoje związki z Bartoszem Głowackim, bohaterem insurekcji kościuszkowskiej. Władze gminy planują nadanie jego imienia jednemu z budynków. Chcą też zorganizować konkurs i wystawę poświęconą Głowackiemu.

Źródła historyczne nie podają wprost gdzie urodził się bohater bitwy pod Racławicami. Wiadomo jedynie, że urodził się ok. 1758, albo w Zakrzowie niedaleko Skalbmierza, albo w Rzędowicach w powiecie proszowickim. Miejsce jego urodzenia budzi wątpliwości, ponieważ zarówno księgi parafii, do której należały Rzędowice, jak i księgi skalbmierskie, w których wymieniane było miejsce urodzenia Bartosza Głowackiego spłonęły.

Członkowie Stowarzyszenia dla Skalbmierza przekonują, że urodził się on jednak w Zakrzowie koło Skalbmierza. Mają o tym świadczyć zebrane przez nich informacje, m.in. ta, że Głowacki do Rzędowic wraz z rodziną przeprowadził się dopiero we wczesnych latach swojego dzieciństwa.
Stowarzyszenie podjęło działania dotyczące pogłębienia wiedzy na temat postaci Bartosza Głowackiego, ale i insurekcji kościuszkowskiej - informuje burmistrz Skalbmierza Marek Juszczyk.

- Nawiązaliśmy współpracę z historykami i regionalistami, z którymi wspólnie pracujemy nad wydaniem książki o chłopskim bohaterze z Zakrzowa, autorstwa Andrzeja Bieniasa i Stanisława M. Przybyszewskiego - mówi burmistrz.

Członkowie stowarzyszenia chcą także nadać budynkowi świetlico-remizy w Zakrzowie imię bohatera insurekcji kościuszkowskiej, a także stworzyć w niej stałą wystawę tematyczną. W ten sposób chcą oddać pamięć bohaterowi, który jak twierdzą urodził się na ziemi skalbmierskiej.

- Myślę, że dla wielu mieszkańców będzie to miłą niespodzianką, że Bartosz Głowacki ma swoje korzenie w gminie Skalbmierz. To bardzo ważny, dla naszej społeczności fakt, choć niestety mało znany - dodaje.

Projekt zakłada organizację konkursu historycznego dla młodych mieszkańców gminy. Planowana jest też organizacja pikniku historycznego w Zakrzowie. Organizację wydarzeń związanych z postacią, gmina planuje na początku czerwca tego roku.

Reklama