Zalew w Lipowicy nie tylko dla wędkarzy

Data publikacji: 05.07.2020 07:51
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.07.2020. Lipowica. Rewitalizacja otoczenia zbiornika wodnego

05.07.2020. Lipowica. Rewitalizacja otoczenia zbiornika wodnego
Fot. Monika Miller / Radio Kielce

Ma być kolejną atrakcją turystyczną w gminie Chęciny, a także miejscem, w którym można odpocząć po przepracowanym tygodniu. Otoczenie zbiornika w Lipowicy poddano rewitalizacji.

Burmistrz Robert Jaworski informuje, że przez wiele lat akwen był wykorzystywany głównie przez wędkarzy. Nie było tam chodników, drogi dojazdowej, ławek ani koszy.

- Generalnie był to teren zaniedbany. Zdarzało się, że ktoś w nocy podrzucał śmieci i go zanieczyszczał. Nie przysparzało nam to chluby i nie było to wizytówką naszej gminy - przyznaje burmistrz.

Wszystko zmieniło się kilka lat temu, gdy władze gminy postanowiły przeprowadzić modernizację i stworzyć miejsce przyjazne dla mieszkańców i turystów.

- Wysłaliśmy wniosek i otrzymaliśmy dofinansowanie 1,7 mln zł z Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego. Potem opracowaliśmy dokumentację i uzyskaliśmy stosowne pozwolenie. Wówczas rozpoczęły się prace - mówi.

Obecnie modernizacja dobiega końca. Powstały ścieżki rowerowe, szlaki spacerowe, punkty widokowe, parking oraz toalety. Całość będzie monitorowana. Postawiono ławki, kosze, tablice informacyjne na temat roślin, ptaków i ryb oraz stanowiska dla wędkarzy. Ponadto zostały doprowadzone drogi.

Rewitalizacja rozpoczęła się w połowie 2019 roku. Prace powinny zostać zakończone jesienią.

Reklama