Zamek w Chęcinach przechodzi remont. Będzie bezpieczniej i estetyczniej

Data publikacji: 03.07.2021 07:23
Autor: Kamil Król / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.07.2021. Chęciny. Prace remontowe na Zamku Królewskim w Chęcinach

03.07.2021. Chęciny. Prace remontowe na Zamku Królewskim w Chęcinach
Fot. checiny.pl

Trwają prace remontowe na Zamku Królewskim w Chęcinach. To kolejny, trzeci już etap prac przy wzmocnieniu murów zamkowych. Działania te mają na celu stabilizację konstrukcji ruin i zachowanie w jak najlepszej kondycji cennych elementów architektonicznych zabytku.

Jak mówi Robert Jaworski, burmistrz miasta i gminy Chęciny, prace te są niezbędne, aby mury zamku były odpowiednio zabezpieczone i przede wszystkim bezpieczne dla turystów.

- W tym momencie trwają prace renowacyjne murów i przypór od strony północno-wschodniej. Dążymy do tego, żeby zamek był stabilny i bezpieczny. Chcemy go systematycznie zabezpieczać i dbać o niego, gdyż jest to nasze dziedzictwo kulturowe i bardzo ważny obiekt dla nas i całego regionu - podkreśla.

Czynności konserwacyjne przy zamkowych murach muszą być cyklicznie powtarzane - zaznacza burmistrz Robert Jaworski.

- Zamek jest trwałą ruiną, zdajemy sobie sprawę, że czynniki atmosferyczne powodują, że zabytek ulega degradacji, dlatego też musimy systematycznie go zabezpieczać i dbać o niego, bo jest symbolem naszego miasta i gminy - dodaje.

Projekt pod nazwą „Renowacja murów średniowiecznego Zamku Królewskiego w Chęcinach” jest realizowany w ramach programu Ochrona Zabytków. Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wynosi 110 tys. zł, natomiast wartość całego zadania to 140 tys. zł. Brakująca kwota pochodzi ze środków własnych budżetu gminy.

Przewidywany termin zakończenia przedsięwzięcia to 31 sierpnia 2021. Realizacja projektu nie wpłynie na ruch turystyczny na zamku.

03.07.2021. Chęciny. Prace remontowe na Zamku Królewskim w ChęcinachFot. checiny.pl

Reklama