Zamiast choinki podłaźniczka i snopy słomy. Święta Bożego Narodzenia dawniej

Data publikacji: 25.12.2020 10:00
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Podłaźniczka

Podłaźniczka
Fot. Ratomir Wilkowski / Wikipedia

Choinka udekorowana bombkami i kolorowymi światełkami - to nieodłączny symbol świąt Bożego Narodzenia. Jednak w naszym kraju tradycja ubierania świątecznego drzewka pojawiła się dopiero w XIX wieku, a mieszkańcy niektórych regionów Polski zaczęli przynosić do domów choinki bożonarodzeniowe dopiero po II wojnie światowej.

Aleksandra Imosa z Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni informuje, że dawniej na polskiej wsi domy  dekorowano podłaźniczkami, które zawieszano tuż pod sufitem.

- To był czubek jodły, sosny, czy świerku uwieszony przy najważniejszej belce w domu, ozdobiony jabłkami, czy orzechami. Zielone gałązki miały symbolizować wiecznie zielone życie, a więc wiecznie trwałe. W czasie świątecznym, kiedy dzień jest krótki, podłaźniczka dawała nadzieję, że natura i życie się odrodzi - wyjaśnia Aleksandra Imosa.

Dawniej chłopi zdobili swoje domy na święta Bożego Narodzenia także snopami słomy. Natomiast choinka najpierw pojawiła się we dworach.

- To obyczaj, który do naszego kraju przywędrował z Europy Zachodniej, a konkretnie z protestanckich Niemiec. Natomiast wiejskie chałupy przywitały choinki w dwudziestoleciu międzywojennym, a niektóre dopiero po II wojnie światowej. Choinka nie jest w Polsce starym zwyczajem, ale zadomowił się on w naszej obyczajowości - dodała Aleksandra Imosa.

W polskich domach najpopularniejsze drzewka świąteczne to jodła, świerk i sosna w kilku odmianach.

Reklama