Zamiast szpitala będzie osiedle [WIDEO]

Data publikacji: 26.05.2021 15:55
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.05.2021. Starachowice. Konferencja prasowa ws. sprzedaży starego szpitala. Na zdjęciu (od lewej): Marek Materek - prezydent Starachowic i Piotr Babicki - starosta starachowicki

26.05.2021. Starachowice. Konferencja prasowa ws. sprzedaży starego szpitala. Na zdjęciu (od lewej): Marek Materek - prezydent Starachowic i Piotr Babicki - starosta starachowicki
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W miejscu nieużywanego od 12 lat, starego szpitala w Starachowicach powstanie osiedle mieszkaniowe.

Jak podawało Radio Kielce, po 25 nieudanych przetargach, powiat ostatecznie sprzedał nieruchomość gminie Starachowice, która planuje utworzenie tam około 200 mieszkań.

Budynek stał nieużywany od 2009 roku, kiedy wszystkie oddziały zostały przeniesione do nowej siedziby. Od tego czasu cena spadła prawie czterokrotnie. W grudniu ubiegłego roku, o zamiarze kupna poinformował prezydent Starachowic Marek Materek. Dziś zakończyła się procedura sprzedaży i został podpisany akt notarialny. Gmina zapłaciła za całość 2,4 mln zł. Jeden mln. zł już jest na koncie powiatu, reszta wpłynie do marca przyszłego roku. Starosta Piotr Babicki podkreśla, że pieniądze te w znaczący sposób wzmocnią budżet powiatu.

- Część przeznaczymy na wkład własny do prowadzonych przez powiat inwestycji, część przeznaczymy na spłatę zadłużenia, które zostało po poprzednim zarządzie. Dodam, że transakcja była możliwa dzięki dobrej współpracy obu samorządów - mówi starosta.

Budynek starego szpitala jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków, to obiekt z drugiej połowy XX wieku. Teraz rozpoczęła się procedura wykreślenia go z tej listy, co pozwoli na wyburzenie obiektu i budowę mieszkań informuje prezydent Marek Materek.

- Taką decyzję może podjąć konserwator zabytków. Od niej zależy kształt przyszłego osiedla. Jeżeli będzie zgoda na wyburzenie, to powstaną nowe bloki. Później chcielibyśmy ogłosić konkurs architektoniczny. Miejsce to może stać się wizytówką nowoczesnego miasta. Budowa mogłaby się zacząć najwcześniej za dwa lata - zapowiada prezydent.

Marek Materek szacuje koszt wybudowania bloków, wraz z parkingami podziemnymi i potrzebną infrastrukturą, na kilkadziesiąt milionów złotych. Jedną z rozważanych możliwości sfinansowania zadania jest program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, do wykorzystania są także pieniądze z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Reklama