Zamiast typowej pielgrzymki - sztafeta na Jasną Górę [HARMONOGRAM]

Data publikacji: 18.06.2020 13:46
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Kielce. 08.08.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Piesze pielgrzymki na Jasną Górę odbędą się w tym roku w znacznie zmienionej formule. Wynika to z ograniczeń związanych z pandemią i wytycznych przekazanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Wśród rozwiązań wybieranych przez organizatorów są: sztafeta, pielgrzymka duchowa lub tradycyjna, ale z dużymi zmianami.

39. Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w formie sztafety. Każdego dnia do południa będzie pielgrzymować jedna grupa, a od południa do wieczora - kolejna - wyjaśnia ks. Grzegorz Stachura, ojciec duchowny pielgrzymki.

- Każda z 13 grup będzie szła przez pół dnia. Na każdy etap może zapisać się około 50 osób. Zapisy będą prowadzone od 6 lipca na stronie internetowej pielgrzymki. Przewodnicy danej grupy będą organizować autokar, który będzie przywoził pątników na trasę i odbierał ich - wyjaśnia.

Dodaje, że problemem w zorganizowaniu tradycyjnego pielgrzymowania było m.in. znalezienie firmy, która oferowałaby platformę z ciepłą wodą do pryszniców.

Podobną metodę wybrała diecezja sandomierska. W tym roku nie wyruszą kolumny z czterech miast: Stalowej Woli, Sandomierza, Janowa Lubelskiego i Ostrowca Świętokrzyskiego. Wstępne ustalenia mówią, że będzie jedna pielgrzymka, z Sandomierza, wędrująca w formie sztafety - informuje ks. Krystian Kusztyb, dyrektor Pielgrzymki z Ostrowca Św. na Jasną Górę.

- 4 sierpnia wyruszy nową trasą sztafeta, w której codziennie będą uczestniczyli pielgrzymi z innej kolumny. Po przejściu całego dnia będą odwożeni do swojego miasta. Natomiast 12 sierpnia, w dniu wejścia na Jasną Górę, wszyscy wędrujący w tej sztafecie przybędą do Częstochowy, spotkamy się w alejach i pod przewodnictwem pasterza naszej diecezji biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, wejdziemy na Jasną Górę, gdzie będziemy uczestniczyć we mszy świętej - dodaje.

Z kolei diecezja radomska dopuszcza w tym roku trzy formy pielgrzymowania. Każda kolumna radomskiej pielgrzymki zdecyduje, którą z nich wybierze. To tradycyjna pielgrzymka z obostrzeniami, sztafeta lub pielgrzymowanie duchowe. Na to ostatnie, ze względu na wysoki poziom zakażeń w mieście, zdecydowała się kolumna starachowicka. Natomiast w trasę w sposób tradycyjny planuje wybrać się m.in. kolumna skarżyska - informuje ks. Mirosław Kszczot, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.

Grupy nie mogą być większe niż 150 osób. Noclegi muszą odbywać się w sposób niezależny od mieszkańców. Pątnicy powinni mieć jednoosobowe namioty. Dopuszcza się nocleg w remizie, albo szkołach, ale w jednym pomieszczeniu może nocować jedna osoba. Wyjątkiem są rodziny - dodaje.

Trzy strony wytycznych od Głównego Inspektora Sanitarnego przesłano do wszystkich parafii, by każdy potencjalny pielgrzym się z nimi zapoznał. W pielgrzymce weźmie udział tylko osoba bez objawów choroby, która zgadza się na wszystkie obostrzenia, w tym codzienny pomiar temperatury - wymienia ks. Mirosław Kszczot.

Forma sztafetowa jest na razie w sferze rozważań, oficjalnie żadna z radomskich kolumn jej dotąd nie zgłosiła - zaznacza dyrektor. Dodaje, że wiele zależy od pielgrzymów oraz tego, czy uda się zapewnić służbę porządkową, techniczną, medyczną i muzyczną.

- Obecnie księża odbywają spotkania z tymi osobami, by ustalić, jaka forma będzie dla nich możliwa do przeprowadzenia i jaka będzie bezpieczna zarówno dla uczestników, jak i parafii, przez które pielgrzymi będą przechodzić - wyjaśnia.

Wszystkie pielgrzymki organizują także formę duchowego pielgrzymowania. Codziennie w kieleckiej katedrze będzie Apel Jasnogórski i nabożeństwo różańcowe. Konferencje pielgrzymki kieleckiej będą też udostępniane do odsłuchania na stronie internetowej. Podobnie będzie w diecezji radomskiej, gdzie spotkania będą organizowane przede wszystkim w parafiach, z których co roku wychodziły grupy pielgrzymkowe.

Ci, którzy wybiorą formę duchowego pielgrzymowania powinni codziennie odmawiać modlitwy, które towarzyszą pielgrzymom na szlaku, jak godzinki, msza św., różaniec i apel jasnogórski. W planach diecezji radomskiej jest transmisja części nabożeństw. Organizatorzy zachęcają też do zainstalowania aplikacji, która pomoże łączyć się z pielgrzymami. Natomiast w diecezji sandomierskiej w ramach duchowego pielgrzymowania wierni będą się spotykać codziennie w innym sanktuarium diecezji. Tam będzie się odbywać wspólna modlitwa różańcowa, adoracja, Eucharystia i apel jasnogórski. Organizatorzy pielgrzymek zaznaczają, że wszystkie ustalenia mogą ulec zmianie ze względu na dynamiczną sytuację epidemiczną.

 

Na czym polegają poszczególne formy pielgrzymowania?

Pielgrzymka tradycyjna z obostrzeniami. Pielgrzymki, które wyruszą w tradycyjny sposób, muszą przestrzegać określonych zasad. To m.in. obowiązek codziennego mierzenia temperatury uczestnikom, organizowanie noclegów na obrzeżach lub poza miejscowościami. Każdy musi mieć własny namiot lub nocować w osobnym pokoju. Wyjątkiem są rodziny. Wyżywienie powinno być dostarczane przez firmy cateringowe, zgodnie z reżimem sanitarnym. Każdy pielgrzym powinien mieć swój zestaw sztućców. Organizatorzy muszą także zapewnić środki do dezynfekcji oraz odpowiednią liczbę toalet i pryszniców.

Pielgrzymowanie duchowe od lat było elementem pielgrzymek, skierowanym dla osób, które nie mogą wyruszyć w trasę np. z powodu pracy lub ograniczeń zdrowotnych. Polega na tym, że uczestnicy codziennie spotykają się w kościele na wspólnej modlitwie. W łączności duchowej z pielgrzymami odmawiają np. Apel Jasnogórski o 21.00.

Sztafeta pielgrzymkowa to rozwiązanie, zgodnie z którym grupa licząca dozwoloną liczbę uczestników pokonywałaby określony etap pielgrzymkowej trasy wracając na nocleg do własnych domów. Z tego miejsca następny etap na tych samych zasadach podejmowałaby kolejna grupa. Organizatorzy zapewniają dojazd i powrót.


Pielgrzymka Kielecka - grafik formy sztafetowej:

05.08.2020 Wiślica Msza Św. 18:00  Apel 20:00 - grupa biało-fioletowa

06.08.2020 Msza Św. 12:00 Busko-Zdrój u św. br. Alberta

Wiślica - Busko Zdrój: grupa biało-fioletowa

Busko-Zdrój - Pińczów: grupa biało-zielona

07.08.2020 Msza Św. 12:00  Kije

Pińczów - Kije: grupa pomarańczowa

Kije - Morawica: grupa biało-czerwona

08.08.2020 Msza Św. 13.30 Kielce Katedra

Morawica - Kielce: grupa biało-pomarańczowa

09.08.2020 Msza Św. 12:00 Piekoszów

Kielce - Piekoszów: grupa biała

Piekoszów - Wierna Rzeka: grupa amarantowa

10.08.2020 Msza Św. 12:00 Bukowa

Wierna Rzeka - Bukowa: grupa czerwono-czarna

Bukowa - Włoszczowa: grupa czerwono-niebieska

11.08.2020 Msza Św. 12:00 Secemin

Włoszczowa - Secemin: grupa zielono-biało-złota

Secemin - Koniecpol: grupa zielona

12.08.2020 Msza Św. 12:00 Św. Anna

Koniecpol - Mstów: grupa żółto-niebieska

13.08.2020 Wejście  12.00 Jasna Góra, Msza Św. 12.30

Mstów – Częstochowa: grupa biało-niebieska


Pielgrzymka sandomierska

Forma sztafetowa: każdego dnia pielgrzymuje inna kolumna, na zmianę: Sandomierz, Ostrowiec Św., Janów Lubelski i Stalowa Wola. Trwają prace nad harmonogramem.

Forma duchowa: codziennie osoby, które chcą pozostać w duchowej łączności z pielgrzymami będą się spotykać na modlitwie w kolejnych sanktuariach diecezji sandomierskiej:

4 sierpnia - Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach,

5 sierpnia - Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Różańcowej w Janowie Lubelskim,

6 sierpnia - Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli,

7 sierpnia - Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim,

8 sierpnia - Sanktuarium Świętego Józefa w Nisku,

9 sierpnia - Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin w Ożarowie,

10 sierpnia - Kościół Św. Michała Archanioła przy Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu,

11 sierpnia - Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia w Radomyślu Nad Sanem,

12 sierpnia - w dniu wejścia Pielgrzymów na Jasną Górę wszyscy wędrujący w sztafecie, przyjadą wraz z kapłanami i pod przewodnictwem Pasterza Diecezji Księdza Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza i uroczyście wejdą na Jasną Górę. Tam Biskup Ordynariusz wraz z kapłanami odprawi Mszę Świętą w intencji wszystkich tegorocznych pielgrzymów.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama