Zamienią szkołę na mieszkania. Jest decyzja, nie ma kosztorysu

Data publikacji: 07.10.2021 14:27
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.10.2021. Kielce. Dawna Szkoła Podstawowa nr 30. Pomieszczenia w jednym z pawilonów, gdzie mają powstać mieszkania komunalne

07.10.2021. Kielce. Dawna Szkoła Podstawowa nr 30. Pomieszczenia w jednym z pawilonów, gdzie mają powstać mieszkania komunalne
Fot. Marcin Marszałek / Radio Kielce

Nowe lokale komunalne mają powstać w jednym z pawilonów po dawnej Szkole Podstawowej nr 30 w Kielcach.

Obecnie w Kielcach na mieszkanie od miasta oczekuje 1,1 tys. osób, w tym 300 liczy na lokal komunalny. Krzysztof Miernik, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków wyjaśnia, że nowe mieszkania będą przeznaczone właśnie dla tej ostatniej grupy.

- Planujemy całkowicie zmodernizować jeden z pawilonów po dawnej szkole nr 30. Mowa tu o części, która pełniła kiedyś funkcję stołówki i kuchenno-administracyjną. Z uwagi na wyposażenie oraz stare instalacje, do tej pory ten budynek nie cieszył się zainteresowaniem wynajmujących. Z uwagi na fakt,  że pustostan generuje koszty, zdecydowaliśmy o przystosowaniu tej części obiektu do funkcji mieszkaniowej - tłumaczył.

Według planów w pawilonie ma powstać dwadzieścia jeden mieszkań.

- Będą to lokale dwu- i trzypokojowe. Dwupokojowe o powierzchni ponad 40 m kw., a trzypokojowe ponad 50 m kw. Mieszkania będą znajdować się na trzech kondygnacjach, dodatkowo powstanie także winda przystosowana do obsługi osób niepełnosprawnych. Łącznie powierzchnia użytkowa będzie miała 1500 m kw. - dodał Krzysztof Miernik.

Oprócz przebudowy wnętrz, nastąpi także gruntowna modernizacja terenów przyległych do budynku.

- Z pewnością remontu będą wymagać także altany śmietnikowe oraz drogi dojazdowe. Uwzględnione zostaną także nowe miejsca parkingowe, które są wymagane przy każdej tego typu inwestycji - zaznaczył.

Dyrektor MZB pytany o koszt realizacji inwestycji, a także możliwe porównanie ceny modernizacji pawilonu z wybudowaniem nowego budynku, np. na Nowych Jezioranach zaznaczył, że jest jeszcze za wcześnie na takie szacunki. Pełen kosztorys powinien być gotowy w grudniu tego roku.

- MZB nie ma rezerwy budżetowej. Budżet miasta ma znaczący wpływ na nasze możliwości. Istotne jest, że przygotowywana dokumentacja zakłada wystąpienie o dofinansowanie ze strony rządu. Mowa tu nawet o 80 proc. poniesionych kosztów. Obecnie ceny materiałów budowlanych znacząco podrożały. W planach jest także termomodernizacja. Chcemy by budynek wizualnie nie odbiegał od nieruchomości znajdujących się w pobliżu - powiedział Krzysztof Miernik.

Budynek zlokalizowany na os. Świętokrzyskim składa się z sześciu pawilonów oraz hali sportowej. Obecnie funkcjonują tam: strzelnica, biblioteka, ośrodek dla chorych na Alzheimera, i kilka klubów sportowych.

Gmach oddano do użytku w 1980 roku. Obiekt ma 13 896 m kw. powierzchni, a tuż obok znajduje się pełnowymiarowe boisko piłkarskie. Cały teren wokół obiektu ma ponad 4 ha powierzchni. Utrzymanie całego obiektu kosztuje miasto 1 mln zł rocznie.

Reklama