Zapadł wyrok w sprawie wyłudzeń zwrotu VAT

Data publikacji: 30.06.2021 17:26
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sąd Apelacyjny w Krakowie

Sąd Apelacyjny w Krakowie
Fot. TVP Info

W Sądzie Apelacyjnym w Krakowie zapadł prawomocny wyrok w sprawie osób oskarżonych m.in. o wyłudzenia zwrotu podatku VAT. Na ławie oskarżonych zasiedli Ormianie, Bułgar i Polak. Część z nich działała w zorganizowanej grupie przestępczej.

W styczniu ubiegłego roku zapadł nieprawomocny wyrok w tej sprawie. Oskarżeni usłyszeli kary w zawieszeniu i bezwzględne więzienie. Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Krakowie, który nieznacznie obniżył kary niektórym oskarżonym. Dla przykładu Stefanowi S., który został uniewinniony od jednego z czynów, obniżono karę z 5 do 4 lat więzienia.

Oskarżony Warużan C. w ostatnim słowie w Sądzie Okręgowym w Kielcach stwierdził, że swoimi problemami obarczył całą rodzinę, przez co jest mu wstyd. Według niego fakt, że jego rodzice trafili do więzienia jest jego winą, a jego rodzina jest ofiarą jego nieprzemyślanych decyzji.

Jak ustalili śledczy, grupa działała od 2016 roku i skupiona była wokół oskarżonych, którzy prowadząc jednoosobowe działalności gospodarcze oraz spółki kapitałowe popełniali zarzucane im przestępstwa.

W postępowaniu, oprócz odzyskania mienia o wartości ponad 1 mln zł, pochodzącego z przestępstw, zapobieżono również wyłudzeniu zwrotu podatku VAT na kwotę 500 tys. zł i zabezpieczono na poczet przyszłych kar o charakterze finansowym mienie podejrzanych o wartości ponad 1 mln zł.

Reklama