„Zapomniany" obraz Rubensa zyska na wartości kilkanaście razy?

Data publikacji: 07.07.2020 16:02
Kategoria: Wiadomości z kraju
„Portret Damy

„Portret Damy" P. P. Rubens
Fot. Sotheby's/Instagram

Obraz Rubensa, który na aukcji może uzyskać cenę 3,5 mln funtów (przeszło 17 mln zł), został odkryty przypadkiem w jednej z rodzinnych kolekcji. Leżał zapomniany i pokryty kurzem przez niemal 140 lat.

„Portret Damy" został odkryty po renowacji dokonanej przez ekspertów z Sotheby's w Londynie. Cena estymacyjna odkrytego dzieła flamandzkiego mistrza waha się w graniach od 2,5 do nawet 3,5 mln funtów. Dzieło, które powstało w XVII wieku, było już wcześniej wystawiane. Jak podaje „Independent", obraz ten znalazł się na ekspozycji w 1902 r. w Royal Academy w Londynie jako dzieło Petera Paula Rubensa, jednak o jego pochodzeniu wkrótce „zapomniano".

Obraz przeleżał w jednej z rodzinnych kolekcji prywatnych przez 139 lat, aż do momentu, kiedy anonimowy nabywca kupił go za 78 tys. funtów w 2017 r. Dzieło zostało wówczas skatalogowane jako „pochodzące z warsztatu Rubensa" - oznaczało to, że obraz prawdopodobnie został namalowany przez jednego z asystentów Starego Mistrza.

Osoba, która kupiła „Portret Damy" w 2017 r., postanowiła pokazać go ekspertom z Sotheby's. Intuicja nie zawiodła, a obraz okazał się być wartym miliony zapomnianym dziełem sztuki. To właśnie ten anonimowy nabywca wystawi teraz dzieło Rubensa na aukcję.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama