Zarybili kanał przy elektrowni

Data publikacji: 24.05.2021 21:39
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.05.2021. Połaniec. Akcja zarybiania Wisły

24.05.2021. Połaniec. Akcja zarybiania Wisły
Fot. Enea Elektrownia Połaniec

Pół tony narybku wpuszczono dzisiaj do Wisły przy Enei Elektrowni Połaniec. Akcja połączona była z kampanią edukacyjno-ekologiczną zakładu, w którą zaangażowano młodzież szkolną z terenów sąsiadujących z elektrownią. Do rzeki trafiły m.in. pstrągi, liny, okonie, sandacze, szczupaki, jazie, płocie oraz karpie.

Celem zarybiania jest stworzenie pełnowartościowego ekosystemu oraz atrakcyjnego łowiska. Wiele gatunków ryb stanowi swoisty „filtr” dla wód, oczyszczając je z roślinności czy fitoplanktonu i poprawiając tym samym ich ogólny stan. Zarybianiem zajmuje się Okręg Wędkarski z Tarnobrzegu. Jako użytkownik wód jest do tego zobowiązany na podstawie umowy ze Skarbem Państwa, którego przedstawicielem są Wody Polskie.

- Kanał Elektrowni Połaniec jest najlepszym w okolicy miejscem do prowadzenia łowiska, a tarło ryb w tym miejscu ma ogromny wpływ na zwiększenie rybostanu Wisły i jej dopływów. Ma również korzystne działanie na okoliczne środowisko i ekosystemy, które z biegiem lat nie uległy zanieczyszczeniu, a wręcz przeciwnie wzbogaciły się o nowe gatunki zwierząt - powiedział Jarosław Rybicki, prezes Koła Wędkarskiego nr 32 przy elektrowni w Połańcu, wędkujący tu od lat.

Bogusław Rybacki, prezes Enea Elektrownia Połaniec powiedział, że działanie na rzecz ochrony środowiska to stała aktywność tej firmy. W tym celu elektrownia współpracuje z wieloma różnymi podmiotami.

- Niedawno sadziliśmy las, teraz zarybiamy. Mamy wielu pracowników, którzy udzielają się w wolontariacie. Takie akcje zawsze cieszą się u nas dużym zainteresowaniem. Nie tylko korzystamy ze środowiska naturalnego, ale potrafimy też o nie dbać - dodał prezes.

W akcji wzięli udział także przedstawiciele Wód Polskich, którzy zorganizowali dla dzieci prezentacje na temat Wisły, gatunków ryb, a także konkursy ekologiczne.

- Stawiamy przede wszystkim na edukację ekologiczną, dzięki której uczymy najmłodszych, uświadamiając im, dlaczego warto dbać o zasoby naturalne oraz co oznacza bioróżnorodność. Wykorzystując formę gier, ekologicznego koła wiedzy, konkursów czy quizów staramy się przekazywać ważne informacje oraz sposoby na ochronę otaczającej nas przyrody - powiedział Krzysztof Sobiecki, dyrektor Zarządu Zlewni w Sandomierzu PGW Wody Polskie.

Wydarzeniu zarybienia rzeki towarzyszył również konkurs przygotowany przez Eneę w ramach kampanii „Środowiskowo odpowiedzialni”, której celem było zainteresowanie dzieci i młodzieży przyrodą własnego regionu, rozwijanie wrażliwości artystycznej oraz zwrócenie uwagi na kwestię ochrony przyrody.

Reklama