Zarząd powiatu kieleckiego z absolutorium i wotum zaufania

Data publikacji: 24.06.2021 18:35
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.06.2021. Kielce. Sesja rady powiatu

24.06.2021. Kielce. Sesja rady powiatu
Fot. Monika Miller / Radio Kielce

Zarząd powiatu kieleckiego otrzymał absolutorium z wykonania budżetu w 2020 roku. Za było 18 radnych, pięciu przeciwko, a jedna osoba wstrzymała się od głosowania. Radni przegłosowali także wotum zaufania.

Tomasz Pleban, wicestarosta kielecki informuje, że w 2020 roku budżet wynosił 211 mln zł. Ostatecznie z tej puli pozostało jeszcze do wykorzystania w następnych latach 23 mln zł.  

Mirosław Gębski, starosta kielecki podkreśla, że ubiegłoroczny budżet był największym w historii.

- Cieszymy się, że mimo pandemii, udało nam się zrealizować bardzo dużo inwestycji. Musieliśmy zmierzyć się także ze sprzątaniem pogorzeliska w Nowinach. Mimo wszystko daliśmy sobie radę. Cieszymy się z uzyskania absolutorium i wotum zaufania. Dziękujemy za te głosowania - mówi. 

Przed głosowaniem głos zabrał Józef Szczepańczyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zaznaczył, że wotum zaufania to nic innego jak rozstrzygnięcie, czy rada aprobuje działanie zarządu w minionym roku. - W podjęciu tej decyzji mają nam pomóc dwa dokumenty, które otrzymaliśmy, czyli informacje z wykonania budżetu i raport o stanie powiatu - mówił. 

- W klubie radnych PSL przeanalizowaliśmy te dokumenty, gdyż jest to wiedza, która pozwala zająć stanowisko głęboko przemyślane. Z przedłożonego nam sprawozdania budżetu wynika, że w porównaniu z poprzednimi latami systematycznie spada udział procentowy wydatków majątkowych. W 2018 roku, czyli jeszcze za poprzedniego zarządu, wynosił on prawie 26 proc. W minionym roku spadł do ponad 17 proc. Oznacza to, że budżet rozwojowy staje się budżetem konsumpcyjnym - mówił. Jak dodał, uwagi mają skłonić zarząd do refleksji przed stworzeniem kolejnego budżetu.  

W sesji wziął udział senator PiS Krzysztof Słoń. Parlamentarzysta zaznacza, że bardzo dobrze ocenia pracę zarządu powiatu kieleckiego. - Trzeba pamiętać, że głosowanie obejmowało bardzo trudny rok, który był zdominowany przez epidemię - mówi. 

- Większość samorządów w Polsce bardzo źle przeszła ten okres, ponieważ często wiązał się z uszczupleniem dochodów. Powiat kielecki jest swego rodzaju ewenementem, dlatego, że realizował rekordowy w swojej historii budżet - podkreśla. 

Sesja po raz pierwszy po przerwie odbyła się w trybie stacjonarnym.

Reklama