Zarząd województwa z wotum zaufania sejmiku

Data publikacji: 14.07.2020 18:37 / Data aktualizacji: 14.07.2020 21:22
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.07.2020. Kielce. Sesja Sejmiku Województwa świętokrzyskiego.  Na zdjęciu (od lewej): Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego

14.07.2020. Kielce. Sesja Sejmiku Województwa świętokrzyskiego. Na zdjęciu (od lewej): Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Radni sejmiku województwa świętokrzyskiego udzielili wotum zaufania dla marszałka Andrzeja Bętkowskiego. Podczas wtorkowej sesji po kilkugodzinnej debacie nad raportem o stanie województwa świętokrzyskiego za udzieleniem wotum zagłosowało 16 radnych, 10 było przeciw, a trzy osoby wstrzymały się od głosu.

Jeszcze przed głosowaniem krytycznie na temat raportu wypowiadali się opozycyjni radni, którzy zarzucali, m.in. że w ubiegłym roku zarząd województwa nie zmienił niekorzystnych tendencji demograficznych w regionie.

- Nie dopatrzyłam się w tym sprawozdaniu niczego, co by mogło mnie sprowokować, abym mogła państwu choć raz dziś zaklaskać - mówiła Agata Binkowska z PSL. Zdaniem radnej, dane statystyczne przedstawione w raporcie o stanie województwa świętokrzyskiego nie są dostatecznie aktualne.

- Cieszy mnie jedno, za co mogę pochwalić obecny zarząd: że realizuje w swojej pracy wszystkie projekty rozpoczęte w poprzedniej kadencji, zarówno w obszarze kultury wysokiej, jak również w obszarze informatyzacji kultury i sportu. Tym działaniem poświadczcie państwo, że wszystko co robił poprzedni zarząd jest dobre - mówiła Agata Binkowska.

Zarzuty części radych opozycji w sejmiku odpierał między innymi wicemarszałek województwa Marek Bogusławski. Jak stwierdził, wypowiedzi niektórych radnych nie przypominały merytorycznych zarzutów, a były bliższe manifestom politycznym. Wicemarszałek odpowiadając radnym stwierdził, że zmiana tempa wzrostu gospodarczego to nie jest mecz tenisa, którego wynik da się zmienić jednym zagraniem.

- Żeby odwrócić niekorzystne trendy i wskaźniki gospodarcze potrzeba czasu i ciężkiej tytanicznej pracy, my to robimy. Już teraz w niektórych obszarach obserwujemy pozytywny trend zwrotu w pozytywnym kierunku - dodaje.

Podczas wtorkowej sesji radni opowiedzieli się także za udzieleniem absolutorium z wykonania budżetu województwa za ubiegły rok. W tym przypadku 16 radnych głosowało za, 5 było przeciw, natomiast 7 wstrzymało się od głosu.

Reklama