„Zawichojskie smaki czterech pór roku” - festiwal kulinarny w parku etnograficznym w Dąbiu

Data publikacji: 12.09.2021 08:43
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Dania z jabłek, śliwek, kapusty, ziemniaków, ryb, kasz i grzybów królować będą podczas dzisiejszej imprezy plenerowej pn. „Zawichojskie smaki czterech pór roku”, która odbędzie się w Parku Etnograficznym w Dąbiu.

Będzie 12 stoisk, a na każdym z nich dane sołectwo i koła gospodyń wiejskich z poszczególnych miejscowości prezentować będą potrawy przygotowane na bazie dawnych, tradycyjnych przepisów. Odbywać się to będzie zgodnie z kalendarzem: każde stoisko to inny miesiąc i inna potrawa.

Jak powiedziała Patrycja Sus-Lutyńska, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście, chodzi o to, aby przypomnieć dawne potrawy, które były proste, kilkuskładnikowe, a dziś odchodzą w zapomnienie. Tymczasem okazuje się, że były to ciekawe połączenia składników i smaki, do których warto powracać. Na stołach będą między innymi pierogi, kapusta z ziemniakami, zupa pokrzywowa, knedle ze śliwkami i twarożek z kurdybankiem. Konsekwencją imprezy pn. „Zawichojskie smaki czterech pór roku”, będzie wydanie kalendarza na 2022 rok z przepisami na potrawy, które dzisiaj zostaną zaprezentowane w Dąbiu.

Początek o godzinie 15.00. Po degustacji potraw zagra kapela ludowa, złożona z muzyków z kilku gmin, m.in. z Opatowa, Dwikóz, Sandomierza i okolic.

Tagi do tego wpisu
Reklama