Zawody łazików marsjańskich pozostaną w Kielcach

Data publikacji: 18.11.2020 15:25
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Zbigniew Masternak / UMWŚ

Data i miejsce przyszłorocznej imprezy zostały dziś oficjalnie potwierdzone. Odbędzie się ona w dniach 10-12 września, a łaziki znów będą rywalizowały na marsjańskim torze przeszkód utworzonym na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej.

Politechnika Świętokrzyska podpisała dziś umowę o współpracy z firmą Sener, zajmującą się nowoczesnymi technologiami, ale konferencję prasową zdominowały zawody łazików.

Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej oraz główny organizator zawodów podkreślał, że w tym roku był to jedyny taki konkurs na świecie. Z powodu pandemii inne zawody odwołano, łącznie z prestiżowym University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. On sam ocenia kieleckie wydarzenie jako duży sukces.

- Udało nam się dotrzeć, między innymi medialnie do prawie 5 mln osób. Mieliśmy sześć paneli konferencyjnych, 43 godziny transmisji, cztery różne platformy, mieliśmy dwie niezależne reżyserki, na miejscu było około 30 wystawców - wymieniał Łukasz Wilczyński.

Profesor Zbigniew Koruba, rektor politechniki podkreślał, że dla uczelni zawody ERC to nie tylko okazja do promocji, ale też do nawiązywania ważnych kontaktów i rozwoju naukowego, również w dziedzinie technologii kosmicznych.

- Przewidujemy współpracę w zakresie realizacji projektów badawczych, innowacyjnych rozwiązań. Będziemy współpracować w aspekcie dydaktycznym przygotowywania kadr, w tym też dla firmy Sener - mówił profesor Zbigniew Koruba.

Jak mówił - być może w przyszłości na uczelni pojawią się kierunki studiów związane z technologiami branży kosmicznej, na przykład lotnictwo i kosmonautyka. Rektor zastrzegł jednak, że na razie to są jedynie odległe plany, natomiast zapewniał, że naukowcy z jego uczelni zdobywają coraz większe doświadczenie w tym zakresie. Jako przykład podał powstające w politechnice roboty, które kilkukrotnie wygrywały zawody łazików marsjańskich.

Organizatorom konferencji pogratulował poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówił zawody ERC były ogromnym sukcesem, który pokazał zarówno Kielce, jak i region świętokrzyski jako miejsca stawiające na nowoczesne technologie.

Parlamentarzysta spodziewa się, że kolejne zawody, które za rok również odbędą się w Kielcach, również przyczynią się do dużej promocji miasta i województwa w świecie.

Reklama