Zawyły syreny. Dlaczego?

Data publikacji: 20.05.2021 10:40 / Data aktualizacji: 20.05.2021 13:54
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Syreny alarmowe

Syreny alarmowe
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W regionie świętokrzyskim dwukrotnie zawyły dziś syreny alarmowe. Trzyminutowy, modulowany dźwięk informował o zagrożeniu z powietrza. Na szczęście nie ma powodów do paniki - to tylko ćwiczenia. Po kilkudziesięciu minutach, 3-minutowy ciągły sygnał odwołał zagrożenie.

Jak informuje Robert Sabat, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, sygnał alarmujący o zagrożeniu został nadany w ramach ćwiczeń RENEGADE. Ćwiczenia były organizowane przez dowództwo operacyjne rodzajów sił zbrojnych na zlecenie Ministra Obrony Narodowej.

- Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń, porwany samolot o kryptonimie „Renegade” przemieszczał się nad terytorium Polski, a na trasie jego przelotu uruchamiane były syreny alarmowe, ostrzegające o ewentualnym zagrożeniu z powietrza. Pierwszy trzyminutowy sygnał modulowany informował mieszkańców o zagrożeniu, po jego ustaniu nastąpiło odwołanie alarmu, za pośrednictwem trzyminutowego sygnału ciągłego - wyjaśnia.

Robert Sabat zaznacza, ze system alarmowania i ostrzegania działa prawidłowo.

- Szczegółowe sprawozdanie dotrze do wojewody za kilka dni. Wówczas spłyną raporty ze wszystkich starostw powiatowych oraz raport komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej - dodaje.

Gdzie znajdują się syreny, które informują mieszkańców o potencjalnym niebezpieczeństwie? Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w urzędzie wojewódzkim wyjaśnia, że głównie na budynkach użyteczności publicznej.

- Najczęściej są to obiekty starostw powiatowych, czy urzędów gmin, a także jednostek straży pożarnych. Na terenie Kielc syrena jest umieszczona między innymi na budynku Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. W całym mieście jest ich około siedemdziesięciu - zaznacza.

Ćwiczenia systemów alarmowych przeprowadzane są zwykle dwa razy do roku. Dzisiejsze testy w całym kraju wykonywane były na polecenie dowództwa operacyjnego rodzajów sił zbrojnych. Zarządzenie dotyczące przeprowadzenia ćwiczeń systemu alarmowania i ostrzegania może wydać także wojewoda.

RODZAJ SYGNAŁÓW ALARMOWYCH EMITOWANYCH PRZEZ SYRENY I ŚRODKI MASOWEGO PRZEKAZU JEST OKREŚLONY W ROZPORZĄDZENIU RADY MINISTRÓW Z 7 STYCZNIA 2013 ROKU.

adv adv
Wiadomości
Reklama