Zbadaj się nad Wisłą

Data publikacji: 24.07.2021 15:37
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Zdrowie
24.07.2021. Sandomierz. Piknik zdrowotny NFZ

24.07.2021. Sandomierz. Piknik zdrowotny NFZ
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Badania poziomu cukru, ciśnienia oraz mammografię i cytologię można zrobić sobie podczas pikniku zdrowotnego, który odbywa się na bulwarze nadwiślańskim w Sandomierzu. Wszystkie badania są bezpłatne. Wydarzenie promuje nowy profilaktyczny program „40 plus” Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak powiedziała Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ, program „40 plus” skierowany jest do osób powyżej 40. roku życia. Oferta obejmuje od 6 do 12 badań, jest to m.in. morfologia, stężenie glukozy, ocena funkcjonowania wątroby, poziom kreatyniny, cholesterolu czy badania na krew utajoną w kale. Zainteresowani profilaktyką mogą poprzez internetowe konto pacjenta otrzymać e-skierowanie.

W województwie świętokrzyskim ten program realizuje obecnie 18 punktów medycznych. Ich wykaz znajduje się na stronie NFZ.

Doktor Leszek Smorąg, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, podkreśla, że dzięki badaniom profilaktycznym udaje się wykryć co czwarty przypadek raka szyjki macicy. Dzięki wczesnej diagnozie pacjentki mają niemal stuprocentową szansę na wyleczenie.

Profesor Wojciech Kiebzak, kierownik działu Fizjoterapii Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii, przypomina, że oprócz badań profilaktycznych ważna jest też odpowiednia dieta, ruch i dobrze zaplanowany wypoczynek.

Z bezpłatnych badań skorzystała dziś pani Renata. Jak tłumaczyła, stara się żyć aktywnie i zdrowo. Podkreślała, że prozdrowotny piknik to bardzo dobry pomysł ponieważ wielu ludzi, nawet będąc na spacerze przebada się i być może dzięki temu uniknie poważnej choroby.

Piknik potrwa do godziny 17. Został zorganizowany wspólnie z urzędem miasta oraz Starostwem Powiatowym w Sandomierzu.

adv adv
Wiadomości
Reklama