Zbigniew Koniusz: czekamy na szczepionki [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 24.11.2020 10:14
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Spadek liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w ostatnich dniach nie oznacza, że wychodzimy z epidemii, ale osiągnęliśmy pewną stabilność- stwierdził wojewoda świętokrzyski. Zbigniew Koniusz zaznaczył, że nadal konieczne jest stosowanie zasady: „Dystans, Dezynfekcja, Maseczka", by ograniczyć transmisję patogenu.

- Patrzymy na statystyki, lecz pamiętajmy, że te liczby oznaczają konkretnych ludzi - zaznaczył gość Radia Kielce.

- Praktycznie nie ma środowiska pracy, ani innego wokół nas, które nie byłoby dotknięte koronawirusem. Siłą rzeczy przyzwyczailiśmy się do tego, ale czekamy na szczepionki, które z pewnością wkrótce będą dostępne - powiedział.

Odnosząc się do zapowiedzi otwarcia od soboty galerii handlowych, wojewoda zaznaczył, że ta decyzja została podjęta po analizach zarówno sytuacji epidemicznej, jak i ekonomicznej. Ścisły reżim sanitarny, to zasada, której musimy przestrzegać podczas odwiedzania placówek handlowych - dodał.

Zbigniew Koniusz poinformował również, że od poniedziałku szpital uzdrowiskowy „Krystyna" w Busku-Zdroju został wpisany na listę placówek covidowskich i może przyjmować pacjentów. Jednak ze względu na fakt, że buski szpital powiatowy w całości jest jednostką jednoimienną i leczy chorych w stanie ciężkim, to placówka sanatoryjna przeznaczona została dla osób z lżejszym przebiegiem COVID-19.

Wojewoda podkreślił, że baza lecznicza w regionie jest wystarczająca i zabezpiecza potrzeby społeczne.

- W tej chwili dysponujemy 1800 łóżkami, 50 proc. z nich jest wolnych - poinformował.

Zbigniew Koniusz dodał, że polowy szpital w Targach Kielce, będzie gotowy do końca miesiąca.

Reklama