Zbigniew Koniusz: Konstytucję powinniśmy mieć w sercu [KOMENTARZE]

Data publikacji: 03.05.2021 14:50
Autor: Kamil Król , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.0-5.2021 Kielce. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości pod pomnikiem Stanisława Staszica w parku. Wieniec składają (od lewej:) Tomasz Jamka - członek zarządu województwa, Mirosław Gębski - starosta kielecki, Zbigniew Koniusz - wojewoda i Bogdan Wenta - prezydent Kielc

03.0-5.2021 Kielce. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości pod pomnikiem Stanisława Staszica w parku. Wieniec składają (od lewej:) Tomasz Jamka - członek zarządu województwa, Mirosław Gębski - starosta kielecki, Zbigniew Koniusz - wojewoda i Bogdan Wenta - prezydent Kielc
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Gdyby nie tamten 3 maja, dzisiaj nie byłoby nas - mówił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas uroczystości związanych z rocznicą uchwalenia Konstytucji w kieleckim parku miejskim.

Przedstawiciel rządu w terenie stwierdził, że Konstytucję i pamięć wydarzeń sprzed 230 lat powinniśmy mieć w sercu.

- Uchwalenie Konstytucji to piękna karta naszej historii. To nie tylko zapis, jaki wówczas uczyniono. To była nadzieja, radość, niektórzy mówią, że desperacja, ale tak naprawdę 3 maja 1791 roku to było to, czym Polska żyje dzisiaj. Bez tamtego 3 maja nie byłoby pewnie nas - dodał.

Zbigniew Koniusz stwierdził, że na nas wszystkich spoczywa odpowiedzialność za to, aby następne pokolenia także mogły świętować kolejne rocznice święta Konstytucji 3 Maja.

Podczas oficjalnych obchodów uroczystości przed pomnikiem Stanisława Staszica w Parku Miejskim w Kielcach głos zabrał także poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości, który stwierdził, że główne przesłanie dokumentu uchwalanego przez Sejm Wielki 230 lat temu jest nadal aktualne, a Konstytucja pozwalała przetrwać między innymi czas zaborów oraz okres PRL.

Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski stwierdził, że święto to okazja, żeby na chwilę pomyśleć o tym, co stało się 230 lat temu, jak wiele własnych ambicji ówcześni ludzie musieli schować, aby doszło do uchwalenia tego dokumentu, który próbował ratować tamtejszą Rzeczpospolitą.

- Ta zgoda między zwaśnionymi do niedawna obozami reformatorskim i królem, ta praca w zaciszu gabinetów nad tym dokumentem, to jak dochodzono do tego porozumienia powinno być dla nas przesłaniem na ten XXI wiek, że najważniejsza jest Rzeczypospolita i czasem warto schować własne ambicje, po to, aby Polska mogła rozwijać się lepiej - dodał.

To bardzo ważne święto, jedno z dwóch, obok Święta Niepodległości najważniejszych świąt państwowych w naszym kraju - zaznaczył Mirosław Gębski, starosta kielecki.

- Przypomnę, że przez okres komunistycznej władzy w Polsce oba te święta były zakazane, w latach 80. świętowaliśmy je nielegalnie, a wojsko i milicja rozbijały nasze manifestacje. W tej chwili żyjemy w wolnym kraju, możemy świętować demokratycznie. Powinniśmy o tej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja pamiętać i przekazywać tę pamięć następnym pokoleniom naszych rodaków - powiedział samorządowiec.

W uroczystościach przed pomnikiem Stanisława Staszica wzięła udział także Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, która podkreśla, że święto Konstytucji 3 Maja ma uniwersalne przesłanie.

- To przesłanie mówi o tym, jak w czasach trudnych naród potrafił wprowadzić system naprawczy i doprowadzić do pewnych reform obywatelskich. Uchwalenie Konstytucji mocno zaakcentowało naszą obecność w Europie, kiedy wyprzedziliśmy inne kraje w swoich dążeniach - dodaje.

Naczelnik kieleckiej delegatury IPN podkreśla, że pamięć o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja była zagrożeniem dla władz PRL, dlatego przez wiele lat jej świętowanie było zakazane, a często i krwawo tłumione.

Bogdan Wenta, prezydent Kielc podkreślił, że Konstytucja 3 Maja z 1791 roku w dalszym ciągu powinna łączyć Polaków.

- Jesteśmy silni, kiedy stoimy razem, możemy dyskutować i nie zgadzać się w wielu kwestiach, ale musimy szukać elementów, które nas łączą. Jednym z nich jest Konstytucja. Dlatego dziś musimy pamiętać o wysiłku naszych przodków podjętym 230 lat temu - zaznaczył prezydent.

Reklama