Zbigniew Koniusz o luzowaniu obostrzeń [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 04.05.2021 08:02 / Data aktualizacji: 04.05.2021 09:58
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.05.2021. Kielce. Rozmowa dnia. Na zdjęciu: Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski

04.05.2021. Kielce. Rozmowa dnia. Na zdjęciu: Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Od dziś w Polsce kolejny etap luzowania obostrzeń związanych z epidemią. Wszyscy uczniowie klas 1-3 wrócili do nauki stacjonarnej. Otwarte mogą być galerie sztuki i muzea oraz sklepy budowlane i galerie handlowe.

- Łącznie z odmrażaniem gospodarki, odmrażamy też w szpitalach miejsca do leczenia pacjentów z innymi schorzeniami niż Covid-19 - poinformował na antenie Radia Kielce wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

- Do 15 maja chcemy zmniejszyć liczbę łóżek covidowych o ponad 700. Mieliśmy ich w regionie bardzo dużo, bo ponad 1940. Obecnie w leczeniu szpitalnym z powodu koronawirusa pozostaje niespełna 1100 osób - dodał wojewoda.

Z leczenia wyłącznie pacjentów chorych na Covid-19 wyłączono już szpital powiatowy w Skarżysku-Kamiennej, szpital przy ul. Kościuszki w Kielcach i szpital Jędrzejowie. Wkrótce w części odmrożony zostanie też szpital w Busku-Zdroju i we Włoszczowie.

- Z kolei szpital tymczasowy na razie zostanie zachowany w obecnej strukturze i będzie udostępniał 104 łóżka - dodał wojewoda.

Ma to pomóc w szybszym przywracaniu pozostałych szpitali do leczenia innych schorzeń.

- Szpital tymczasowy ma być buforem, który ewentualnie przejmie pacjentów, których nie uda się wypisać ze szpitali, które będziemy przywracać do systemu. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to szpital tymczasowy w Targach Kielce będzie działał do końca maja. Później albo całkiem go zlikwidujemy, albo przejdzie w stan pasywny - mówił wojewoda. Zaznaczył jednak, że wszystko będzie zależało od analiz dotyczących nadejścia kolejnej fali zachorowań.

Wojewoda ponownie zachęcił do tego, aby przyjmować szczepionkę przeciw Covid-19. Przypomniał, że podczas weekendu majowego w mobilnym punkcie przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim zaszczepiło się prawie 1 300 osób. Dodał, że prawdopodobnie ten punkt zostanie utrzymany, ponieważ sprawdził się w tej lokalizacji.

- Jeśli nie codziennie, to będziemy starali się go utrzymać w weekendy - dodał Zbigniew Koniusz.

Reklama