Zbigniew Koniusz: region udźwignie trzecią falę pandemii [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 09.03.2021 08:25
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.03.2021 Kielce Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski

09.03.2021 Kielce Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski
Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Nie mamy powodów do obaw w regionie świętokrzyskim - mówił pytany o trzecią falę pandemii koronawirusa wojewoda Zbigniew Koniusz. - Są szczepienia, wiele osób już chorowało, świadomość coraz większa - wymieniał gość Radia Kielce.

Mimo to świat, Polska, w tym województwo świętokrzyskie zmagają się z trzecią falą.

- Daleko nam do szczytu zachorowań, jakiego doświadczyliśmy w czasie drugiej fali pandemii. Przypomnijmy, że wtedy mieliśmy w szpitalach przeszło 1200 osób. Teraz mamy nieco ponad 700 osób - podkreślał wojewoda.

Zbigniew Koniusz zaznaczył, że na razie nie ma w planach otwierania szpitala tymczasowego w Targach Kielce.

- Przeszło 34-35 proc. łóżek dla pacjentów z koronawirusem mamy wolnych. Do tego od czwartku o niemal 30 zwiększy się pula łóżek w szpitalu powiatowym w Busku Zdroju - dodał.

Jest też kilkanaście wolnych łóżek z dostępem do respiratora oraz rezerwy takich łóżek w szpitalach. W razie potrzeby może być uruchomiony szpital tymczasowy, w którym jest 50 łóżek z respiratorami.

W odniesieniu do zaleceń Narodowego Funduszu Zdrowia dla placówek medycznych, by ponownie wstrzymały planowe zabiegi i przyjęcia, Zbigniew Koniusz przyznał, że w regionie sytuacja jest analizowana na bieżąco.

- To jest żonglowanie tym, co mamy w zapasie, sprzętem, którym dysponujemy w szpitalach. Ciągle staramy się dzielić miejsca między pacjentów koronawirusem i z innymi schorzeniami - powiedział.

Zbigniew Koniusz odniósł się też opóźnień w dostawach szczepionek oraz decyzji o większym odstępie między podawaniem pierwszej i drugiej dawki. Dodał, że ta zmiana nie wpłynie na odporność budowaną przez szczepionki w ludzkim organizmie.

Według danych Ministerstwa Zdrowia, wczoraj w województwie świętokrzyskim zaszczepionych było już ponad 113 tysięcy osób. Drugą dawkę przyjęło 41 211 osób.

adv adv
Wiadomości
Reklama