Zbigniew Koniusz: świętokrzyskie szpitale gotowe na drugą falę koronawirusa

Data publikacji: 09.09.2020 08:30
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski

Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Świętokrzyskie szpitale przygotowane do jesiennej walki z pandemią COVID-19. Wojewoda Zbigniew Koniusz poinformował, że nowe wytyczne Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie, zostały już przesłane do wszystkich lecznic w regionie.

Gość Radia Kielce przyznał, że opracowana przez resort zdrowia koncepcja walki z pandemią zmienia w istotny sposób podejście do hospitalizacji i procesu leczenia zakażonych koronawirusem.

- Każdy szpital powiatowy, czy miejski ma obowiązek przyjąć chorego z patogenem. Nieskromnie powiem, że świętokrzyskie szpitale są do takiego postępowania z pacjentem przystosowane - zaznaczył gość Radia Kielce. - Już 2 miesiące temu rekomendacje Ministerstwa Zdrowia wyszły, aby miejsca dla przyjęć zakażonych osób były w każdej lecznicy. W związku z tym, te wytyczne, bardzo korespondują z tym, co my już wcześniej zrobiliśmy i myślę, że nie będzie z tym kłopotu. Na zmianę tej struktury mamy czas do 19 września - mówi wojewoda.

Jednocześnie przypomniał, że po zmianach mamy będą teraz tzw. trzy poziomy szpitali.

- Pierwsze to placówki powiatowe, gdzie każdy chory z COVID-19 ma być zdiagnozowny. Jeśli zakażenie zostanie potwierdzone, to placówka ta może odesłać pacjenta do szpitala drugiego poziomu, chodzi tu o placówki z oddziałami zakaźnymi i na terenie województwa mamy ich 3 - w Kielcach, Starachowicach i Busku-Zdroju. Mamy jeszcze poziom trzeci - a są to szpitale jednoimienne, których liczba zmniejszyła się do 9 placówek w całym kraju. Te lecznice będą miały obowiązek utrzymać asortyment różnych dostępności medycznych dla pacjentów - mówi wojewoda świętokrzyski.

Jak dodał, wyznaczenie w każdym szpitalu miejsc buforowych, w których będą diagnozowani chorzy w kierunku zakażenia koronawirusa wiąże się z tym, że taka placówka jest sama zabezpieczona i nie stwarza niebezpieczeństwa dla innych.

Reklama