Żelazne Doliny. Krzemionki to największa w Europie kopalnia [PODCAST]

Data publikacji: 29.05.2021 16:00
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.02.2016 Krzemionki. Muzeum Archeologiczne. Podziemna trasa turystyczna.

16.02.2016 Krzemionki. Muzeum Archeologiczne. Podziemna trasa turystyczna.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach to jeden z zabytków o światowym znaczeniu. Nie bez powodu niemal dwa lata temu zostały wpisane na prestiżową listę UNESCO. Dziś, w ramach cyklu „Żelazne doliny”, przypominamy, dlaczego to miejsce jest tak cenne.

Jak mówi dr Szymon Modzelewski, pracownik działu archeologii Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Krzemionki są największym w Europie kompleksem kopalń krzemienia z neolitu i wczesnej epoki brązu.

- Jest największym tak dobrze poznanym i przebadanym zabytkiem, choć nie w 100 procentach. Krzemionki dają obraz życia i początków cywilizacji na ziemiach polskich w tych odległych epokach, tzn. 3900-1600 lat przed Chrystusem - informuje archeolog.

Można powiedzieć, że w tym miejscu zaczęła się działalność przemysłowa, wydobycie i produkcja. Ludzie związani z kulturami: pucharów lejkowatych, amfor kulistych czy mierzanowicką niewątpliwie zainicjowali wydobycie i obróbkę surowców naturalnych na dużą skalę.

- Te skały o oryginalnym wyglądzie wydłubywano w pradziejach, aby wyrabiać z niej narzędzia i broń. Głównie chodziło o siekierki i topory, dlatego to wydobycie na ogromną skalę możemy uznać za początki działalności przemysłowej na terenie dzisiejszego regionu świętokrzyskiego - mówi Szymon Modzelewski.

Podziemna trasa turystyczna nadal nie jest dostępna z powodu remontu, ale jeszcze w tym roku będzie można zwiedzić ten światowej klasy zabytek. Na powierzchni z kolei zachowany jest oryginalny krajobraz górniczy w postaci lejów poszybowych oraz hałd, które otaczają te zagłębienia.

Reklama