„Żelazne pierścienie” wręczone

Data publikacji: 03.10.2020 19:48
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.10.2020. Starachowice. Gala rozdania „Żelaznych pierścieni” - nagród starosty starachowickiego dla przedsiębiorców i koncert inaugurujący 24. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

03.10.2020. Starachowice. Gala rozdania „Żelaznych pierścieni” - nagród starosty starachowickiego dla przedsiębiorców i koncert inaugurujący 24. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Święto przedsiębiorczości i muzyki w Starachowicach. Wręczono dziś nagrody starosty „Żelazne pierścienie” dla firm przyczyniających się do rozwoju powiatu. Zwieńczeniem gali był koncert inaugurujący 24. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena.

Nagroda „Żelaznego pierścienia” przyznawana jest w czterech kategoriach: dużych i średnich firm oram małych i mikro przedsiębiorstw. Statuetka jest repliką pierścieni znalezionych w Starachowicach przed wojną, przy dzisiejszym Muzeum Przyrody i Techniki. Prace prowadził wtedy późniejszy profesor archeologii Konrad Jażdżewski. Podczas wykopalisk prowadzonych niedaleko obecnej ulicy Rogowskiego natrafił na cmentarzysko z pierwszych wieków naszej ery. Tam też znalazł trzy żelazne pierścienie ze szklaną gemmą, na której widniała bogini Atena trzymająca w ręku Nike. Podobnych pierścieni znaleziono siedem, trzy właśnie w Starachowicach. To prawdopodobnie produkt z okresu, kiedy wytapiano w naszych okolicach żelazo w dymarkach.

Wszystkie trzy znalezione w Starachowicach żelazne pierścienie zostały zdeponowane w Muzeum Archeologicznym w Warszawie, po wojnie został jeden z nich. Stąd pomysł, aby powiększona kopia była nagrodą dla przedsiębiorców, którzy włożyli najwięcej w rozwój gospodarki lokalnej. Forma statuetki symbolizuje ciągłość tradycji metalurgicznej i jest odwołaniem do dziedzictwa przemysłowego obecnych Starachowic - mówił podczas gali starosta starachowicki Piotr Babicki.

Dziś wśród uhonorowanych była firma Starpol, zatrudniająca ponad 270 osób, nagrodę dostała jako duże przedsiębiorstwo. Jak przypomina Magdalena Dziwosz z zarządu spółki, poza głównym nurtem, jakim jest produkcja wiązek elektrycznych, zakład angażuje się także w inne formy działalności.

- Prowadzimy klasę dedykowaną, młodzież ma możliwość odbywania praktyk w naszym zakładzie, a później może znaleźć zatrudnienie. Poza tym część naszych pracowników to osoby niepełnosprawne, którym stworzyliśmy odpowiednie warunki pracy- dodaje.

Nagroda „Żelaznego pierścienia” w kategorii średnich przedsiębiorstw powędrowała do Budromostu. W kategorii małych firm nagrodzono „Klinikę komputera”, a uhonorowane przedsiębiorstwo mikro to stacja paliw Stemar.

Gala połączona była z koncertem, który otwierał tegoroczny Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Utwory Chopina oraz patrona festiwalu zaprezentowali młodzi muzycy. Krzysztof Książek przyznaje, że poprzemysłowe wnętrza Muzeum Przyrody i Techniki, w których odbył się koncert są ciekawą alternatywą sal koncertowych.

- Każde wnętrze ubogaca muzyka, tu czuję dobrą atmosferę, ale również doskonałą akustykę - mówił.

Wręczenie nagród i koncert zaplanowane były na wiosnę, ich realizacji w tamtym terminie przeszkodziła pandemia.

Tagi do tego wpisu
Reklama