Zielona wieża ma ożywić Rynek

Data publikacji: 14.10.2021 11:37
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Drzewa i krzewy oraz zielona wieża z naturalnych materiałów, pokryta roślinami na środku rynku. Główny plac Kielc może zmienić wygląd. Urzędnicy mają już wstępną koncepcję zagospodarowania tego miejsca, ale realizacja będzie możliwa, dopiero kiedy zostaną przyznane pieniądze z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Zastępca prezydenta Kielc Agata Wojda mówi, że te rozwiązania mają przyczynić się do ograniczenia betonu w mieście.

- Obserwujemy proces, który sprawia, że centra polskich miast są głownie zabetonowane, a to generuje problemy, które widoczne są szczególnie latem. Problemy z retencją, z wyspami ciepła, silnymi opadami i tak dalej. Dlatego chcemy odwrócić tę tendencję - mówi zastępca prezydenta.

Miasto ma już wizualizację tego, jak może zmienić się płyta rynku, jednak jest to koncepcja wstępna. Według planu ma być stworzony szpaler drzew na wschodniej pierzei rynku i zielona wieża na środku placu. Oprócz Rynku, swój wygląd mogą zmienić także przylegające do niego ulice.

Marcin Stępniewski, radny z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że jest to dobre rozwiązanie, z którego ucieszą się także kielczanie.

- Mieszkańcy Kielc oczekują, że centrum będzie bardziej zielone, o czym wielokrotnie wspominali, dlatego każde rośliny w centrum to coś pozytywnego. Myślę, że jest to ciekawy projekt, który należy rozważyć - przyznaje radny.

Innego zdania jest Katarzyna Suchańska z klubu Bezpartyjni i Niezależni, która przyznaje, że koncepcja ta jest niedopracowana, co spotyka się z negatywnym odbiorem przez mieszkańców miasta.

- Zieleń w mieście jest elementem pożądanym, więc należy ją wprowadzać. Jednak sama koncepcja zieleni na rynku, wraz z wizualizacją, powinna zostać bardziej dopracowana. Potwierdzają to głosy kielczan, którzy negatywnie wypowiadają się na ten temat. Nie podoba im się to, że konstrukcje są udziwnione, przysłaniają inne elementy architektoniczne rynku oraz tworzą nowe tunele - zaznacza Katarzyna Suchańska.

Inwestycja ma być dofinansowana z Programu Inwestycji Strategicznych. Miasto Kielce czeka na rozstrzygnięcie konkursu. Jeżeli projekt zyska akceptację, w ciągu sześciu miesięcy zostanie ogłoszony przetarg na jego realizacje.

Podobne wiadomości
Reklama