Zima w Świętokrzyskiem. Trwa walka ze śniegiem [RAPORT]

Data publikacji: 13.01.2021 10:03
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Pociejowska-Gawęda , Emilia Sitarska , Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP
13.01.2020 Kielce. Trudne warunki na drogach. Zima

13.01.2020 Kielce. Trudne warunki na drogach. Zima
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie w województwie świętokrzyskim są przejezdne. Drogowcy apelują o ostrożność, na niektórych odcinak tras może zalegać błoto pośniegowe, zajeżdżony śnieg.

Oficer dyżurny świętokrzyskiej PSP przekazał PAP, że strażacy nie odnotowali o poranku żadnych poważniejszych zdarzeń drogowych. Z informacji przekazywanych przez IMGW wynika, że opady śniegu występują w centralnej części województwa świętokrzyskiego, a także w powiatach koneckim na północy oraz na Ponidziu i południu regionu.

BUSKO-ZDRÓJ

W powiecie buskim wszystkie drogi są przejezdne. Jak informuje Krzysztof Tułak, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg, sytuacja na ten moment jest opanowana. Na trasę wyjechało dziewięć pługopiaskarek.

- Dzisiejszą akcję zimową zaczęliśmy o godzinie 3.15. Odśnieżyliśmy dotąd 902 kilometry dróg. Do posypania dróg użyliśmy 140 ton mieszanki piaskowo-solnej. Opady ustały, jest korzystna sytuacja - zaznacza.

Z kolei jak informuje Tomasz Piwowarski, rzecznik buskiej policji, do tej pory policjanci odnotowali jedno zgłoszenie. Na drodze wojewódzkiej numer 765 na wysokości miejscowości Grabki Małe, kierujący prawdopodobnie stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu.

JĘDRZEJÓW

- Wszystkie drogi na terenie powiatu jędrzejowskiego są przejezdne - poinformowała Barbara Marek, dyżurna Zarządu Dróg Powiatowych w Jędrzejowie.

Jak mówi, chociaż drogi może nie są jeszcze czarne, są posypywane i odśnieżone. Jak dodała nie mieli żadnej interwencji odnośnie problemów z przejazdem. Na terenie obwodu drogowym Wodzisław, który obsługuje miejscowości gminy Imielno, Wodzisław, Sędziszowa, i Słupi Jędrzejowskiej, w sumie pracowały cztery pługopiaskarki. Odśnieżane rozpoczęło się o  godz. 2 w nocy. Większość dróg jest już posypanych i odśnieżonych, drogi są przejezdne.

W obwodzie drogowym Małogoszcz, który obsługuje pięć gmin powiatu jędrzejowskiego -  Jędrzejów, Małogoszcz, Oksa, Nagłowice i Sobków - drogi również drogi są przejezdne i nie  odnotowano żadnych interwencji o nieprzejezdności. Na drogach pracowało sześć pługopiaskarek, prace rozpoczęto o godz. 22 i na razie zakończono o 6 rano. Drogowcy cały czas są w gotowości i jeżeli śnieg zacznie padać pługi i piaskarki ponownie wyjadą na drogi.

Na terenie miasta i gminy Jędrzejów utrzymaniem dróg zajmuje się firma „Bionatura”. Jak poinformowali dyżurni główne ulice Jędrzejowa są przejezdne, chociaż mogą nie być czarne. W samym Jędrzejowie ulice już odśnieżane były już w godzinach wieczornych, około 20. Regularnie od godz. 4 sprzęt pracował na wszystkich ulicach w mieście - w sumie trzy pługopiaskarki.

KAZIMIERZA WIELKA

W powiecie kazimierskim, w związku z utrudnionymi warunkami na drogach nie odnotowano żadnych zdarzeń drogowych. Monika Cichy, rzecznik policji w Kazimierzy Wielkiej podkreśla, że opady śniegu spowodowały pogorszenie się warunków jazdy na drogach. Apeluje do kierowców, aby dostosować prędkość do panujących warunków na drodze.

Tomasz Zalewicz z Powiatowego Zarządu Dróg w Kazimierzy Wielkiej informuje, że warunki na drogach są dość dobre. W trasę o godzinie 1.00 wyjechały cztery pługopiaskarki. Odśnieżono 308 kilometrów dróg.

- Wszystkie drogi są przejezdne, odśnieżone, popiaskowane. Aktualnie pługopiaskarki pracują na drogach tzw. piątej kategorii, które są nie objęte bezpośrednim utrzymaniem. Reagujemy także na interwencje telefoniczne - zapewnia.

OPATÓW

Bez niespodzianek także w gminie Opatów. Jak informuje Karolina Banasik z Urzędu Miasta i Gminy Opatów, za zimowe utrzymanie dróg w mieście odpowiada PGKiM, a na wsiach dwie zewnętrzne firmy wyłonione w przetargu. Wszyscy rozpoczęli pracę na drogach przed godziną 5 rano. Jak dodaje Karolina Banasik, nie ma żadnych problemów z przejezdnością dróg, mieszkańcy dotychczas nie zgłaszali problemów.

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

W Ostrowcu Świętokrzyskim, przez całą noc pracowało sześć pługopiaskarek. Teraz, zależnie od zapotrzebowania, pracuje od 4 do 6 jednostek. W mieście, za zimowe utrzymanie dróg gminnych i powiatowych odpowiada konsorcjum firm Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych oraz spółki Remondis. Jak informuje Krzysztof Kowalski, prezes MPRD, najważniejsze i najczęściej uczęszczane drogi gminne i powiatowe w mieście są czarne i mokre. W drugiej kolejności odśnieżane są ulice gminne, mniej uczęszczane, typowo osiedlowe. Na razie nie ma żadnych kłopotów z przejazdem.

OŻARÓW

Bez większych utrudnień jeździ się po gminie Ożarów, gdzie leży 4-centymentowa warstwa śniegu. Jak informuje zastępca burmistrza Paweł Rędziak, do południa będą odśnieżone drogi do wszystkich posesji w gminie.

- W samym mieście mamy odśnieżone wszystkie drogi, ulice, przejazdy. Na terenie gminy w pierwszej kolejności czyścimy trasy, którymi jeżdżą autobusy dowożące dzieci do szkół, bo taki mamy harmonogram prac, jak odśnieżymy te główne to potem będą boczne, miejscowość po miejscowości - informuje samorządowiec.

Drogi gminne i powiatowe odśnieża ożarowski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Sprzęt wyjechał rano przed godziną 6.00. Odśnieżaniem chodników w mieście zajmie się grupa interwencyjna przy urzędzie gminy, z kolei na terenie osiedla pracownicy spółdzielni mieszkaniowej.

PIŃCZÓW

W powiecie pińczowskim, w związku z intensywnymi opadami śniegu, odnotowano dwie kolizje. Jak powiedział oficer dyżurny pińczowskiej policji, pierwsze zdarzenie miało miejsce około godziny 5.00 w miejscowości Włochy w gminie Pińczów. Kobieta kierująca pojazdem wpadła w poślizg i uderzyła w ogrodzenie. Drugie zdarzenie odnotowano w Gackach. Samochód stoczył się z drogi do rowu.

Jak informuje Sławomir Kobus z Powiatowego Zarządu Dróg w Pińczowie, w teren wyjechało pięć pługopiaskarek. Odśnieżanie rozpoczęło się wczoraj o godzinie 22.00.

- Aktualnie drogi są przejezdne, odśnieżone i posypane. W dalszym ciągu pracują dwie piaskarki, poprawiając stan dróg, które były odśnieżane nocą - zaznacza.

Aktualnie sytuacja na pińczowskich drogach się poprawia.

SANDOMIERZ

W Sandomierzu, główne ulice są czarne i przejezdne. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej pracuje jeszcze na odcinkach rzadziej uczęszczanych jezdni, które interwencyjnie zgłosił dzisiaj urząd miasta. Od wczesnych godzin porannych, w powiecie sandomierskim pracują trzy pługopiaskarki. Do tej pory odśnieżone i posypane są odcinki, które mogły sprawiać kierowcom najwięcej trudności. Chodzi o drogi w gminach: Zawichost, Klimontów, Dwikozy oraz Wilczyce. Służby przemieszczają się teraz do kolejnych gmin. Wszystkie drogi są przejezdne, ale zalega na nich błoto pośniegowe.

STASZÓW

W powiecie staszowskim ponad 70 proc. niebezpiecznych odcinków drogowych jest już posypana. Znajdują się one na wzniesieniach i zakrętach. Zarząd Dróg Powiatowych, w niektórych miejscach wysypał dodatkowo zapas mieszanki piaskowo-solnej, aby w razie potrzeby mogli z niej skorzystać mieszkańcy. Do godziny 19.00, wszystkie drogi powiatowe będą posypane. W samym Staszowie, odśnieżanie i posypywanie dróg oraz chodników jest na ukończeniu.

Reklama