Zimorodek - klejnot Ponidzia

Data publikacji: 27.12.2020 13:38
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zimorodek

Zimorodek
Fot. Waldemar Błaziak

Ma około 11 cm i niezwykłą urodę. Swoim ubarwieniem bardziej przypomina kolorowe papugi, niż nasze rodzime ptaki. - To zimorodek. Ptak o piórach barwy wody i ognia - mówi Waldemar Błaziak, leśniczy z miejscowości Góry w gminie Michałów.

- Wierzch ciała ma błękitny, natomiast brzuszek jasnopomarańczowy. Odżywia się rybami, nie opuszcza Polski na zimę. To dość specyficzny gatunek, gnieździ się w norach i składa śnieżnobiałe jajeczka - opisuje.

Zimorodek jest bardzo związany ze środowiskiem wodnym ze względu na preferencje pokarmowe. Na Ponidziu można go zobaczyć przy akwenach np. w Młodzawach, na rzekach Mierzawie i Nidzie.

- Nie jest gatunkiem występującym często. Jeśli się ma odrobinę szczęścia i cierpliwości, można go spotkać. Przemieszcza się bardzo szybko, częściej można go usłyszeć, niż zobaczyć. Wydaje piskliwe, metaliczne dźwięki. W locie wygląda jak błękitna smuga sunąca nad lustrem wody - dodaje.

ZimorodekFot. Waldemar Błaziak

Według jednego z podań zimorodek zaczerpnął swe kolory z samego błękitu nieba i promieni słonecznych, kiedy na Arce Noego został wybrany lotnikiem-zwiadowcą. Wcześniej miał być przeciętnie szary.

Podobnie ubarwione są jeszcze dwa ptaki: żołna i kraska.

Reklama