Zło dobrem zwyciężał. Mija 36 rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Data publikacji: 19.10.2020 06:20
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

36 lat temu męczeńską śmiercią zginął błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, obrońca praw człowieka, patron Solidarności. Z tej okazji dziś o godzinie 18.00 w bazylice katedralnej w Kielcach zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, świata pracy oraz rychłej kanonizacji ks. Jerzego - zapowiada Waldemar Bartosz, przewodniczący Regionu Świętokrzyskiego NSZZ Solidarność.

Dodaje, że na przebieg tegorocznych uroczystości wpłyną obostrzenia epidemiczne.

- Wiemy już, że katedra ze względu na obowiązujące limity (1 osoba na 7 m2 w kościołach na terenie strefy czerwonej - przyp. red.) może przyjąć do 200 osób, dlatego na uroczystej mszy pojawią się wyłącznie delegacje związkowców. Natomiast po mszy świętej, indywidualnie, osoby które zechcą, oddadzą hołd księdzu Popiełuszce, składając przy jego pomniku kwiaty - dodaje.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 roku na Podlasiu. Od 1980 roku był związany ze środowiskiem robotników i wspierał „Solidarność”. Po ogłoszeniu stanu wojennego pomagał prześladowanym. Od lutego 1981 roku odprawiał comiesięczne msze za Ojczyznę i wygłaszał kazania religijno-patriotyczne. Był wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez aparat państwowy.

To bardzo ważna postać dla ludzi Solidarności - dodaje Waldemar Bartosz.

- Ksiądz Jerzy w strasznych i ciemnych latach stanu wojennego był prawdziwym patronem wszystkich ludzi pracy, myślę, że też prawie wszystkich Polaków, mówiąc po prostu prawdę. Za św. Pawłem mówił, że trzeba zło dobrem zwyciężać. Sądzę, że jest to również przesłanie Solidarności - dodał przewodniczący.

19 października 1984 roku ks. Jerzy Popiełuszko został uprowadzony i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. W 2010 roku został ogłoszony błogosławionym. Cztery lata później rozpoczął się jego proces kanonizacyjny.

W województwie świętokrzyskim kult ks. Jerzego Popiełuszki rozwija się w Sanktuarium Maryjnym w Kałkowie-Godowie. W istniejącej tam Golgocie Martyrologii Narodu Polskiego przechowywany jest jego samochód. Auto przekazał w latach 80. ubiegłego wieku nieżyjący już ks. Kazimierz Jancarz, duszpasterz środowisk opozycyjnych w PRL i przyjaciel ks. Popiełuszki.

19 października przypada liturgiczne wspomnienie bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. To także Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Podczas wieczornej mszy świętej modlitwa obejmie wszystkich kapłanów diecezji kieleckiej, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę.

Reklama