Żłobek w Pińczowie już działa

Data publikacji: 06.10.2020 15:46
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.10.2020 Pińczów. Otwarcie nowego żłobka

06.10.2020 Pińczów. Otwarcie nowego żłobka
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

W Pińczowie uroczyście otwarto nowy publiczny żłobek tzw. Klub dziecięcy numer 1. Miejska inwestycja była dofinansowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu „Maluch Plus".

Żłobek znajduje się w wydzielonym skrzydle Szkoły Podstawowej numer 2 przy ulicy Siedmiu Źródeł. Budynek przeszedł gruntowny remont. Pomieszczenia zostały przebudowane, dostosowane do przyjęcia najmłodszych. Kupiono wyposażenie i pomoce dydaktyczne.

- Dzięki tej inwestycji udało się rozwiązać problem braku miejsc żłobkowych - mówi Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.

- Powstał piękny ośrodek, w którym opiekę już znalazło 24 dzieci. Docelowo żłobek może przyjąć trzydzieścioro dzieci w wieku od 1,5 roku do lat 3 - dodaje.

06.10.2020 Pińczów. Otwarcie nowego żłobkaFot. Urząd Miasta i Gminy

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski podkreśla, że z każdym rokiem rośnie liczba tego typu placówek w regionie. Dodaje, że to przemyślana inwestycja i dobrze ulokowane pieniądze.

- Programy rządowe, a „Maluch Plus" jest jednym z tych programów, gwarantują nam i społeczeństwu rozwój. Wystarczy mieć tylko pomysł. To tylko od nas zależy, czy potrafimy te pieniądze wykorzystać i dobrze aplikować z wnioskami o konkretne pieniądze na konkretne zadania - dodaje.

Dominika Rogala, kierownik klubu zaznacza, że sale są estetyczne i kolorowe. Dziećmi zajmują się cztery wykwalifikowane opiekunki.

- Mamy jedną szatnię, sypialnię, są dwie sale zabaw. Dzieci są podzielony na grupy 15-osobowe. Każda sala jest wyposażona w łazienkę dla dzieci, mamy pomieszczenie do dezynfekcji nocników, mamy miejsce do rozkładania posiłków, zmywalnię i pomieszczenia gospodarcze. Z kolei na holu jest dużo zabawek dla dzieci - dodaje.

06.10.2020 Pińczów. Otwarcie nowego żłobkaFot. Urząd Miasta i Gminy

Dzieci przyjmowane są od godziny 6 do 16. Mają przewidziane posiłki oraz przerwę na leżakowanie w trakcie dnia. Odpłatność stanowi 10 proc. minimalnej płacy krajowej tj. 260 zł. Do tego należy doliczyć dzienną stawkę żywieniową w wysokości 8 zł - zaznacza.

Gmina na początku roku złożyła wniosek do programu „Maluch Plus" o dofinansowanie miejsc opieki dla najmłodszych. Został on pozytywnie rozpatrzony, a Pińczów otrzymał rządową dotację, w kwocie około 1 mln zł. Wkład własny gminy wyniósł 240 tys. zł 

Reklama