Zmarł Bogdan Migas. Był działaczem opozycji antykomunistycznej

Data publikacji: 11.10.2020 11:10
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: odznaczeni-kwis.ipn.gov.pl
Bogdan Migas

Bogdan Migas
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W nocy z soboty na niedzielę zmarł Bogdan Migas. O śmierci działacza opozycji antykomunistycznej lat 80. poinformowała jego córka. Miał 66 lat.

Od 1980 roku był aktywnym działaczem NSZZ „Solidarność”. We wsi Domaszowice zorganizował struktury Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych. Od 1981 roku pełnił funkcję przewodniczącego Koła Wiejskiego NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych w tej miejscowości. Od 1982 roku prowadził działalność w strukturach zawieszonego związku, m.in. w ramach grupy zajmującej się redagowaniem, wydawaniem i kolportowaniem biuletynów Komitetu Oporu Społecznego NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego.

Z uwagi na tę aktywność został internowany 1 września 1982 roku i osadzony w Ośrodku Odosobnienia w Kielcach, gdzie przebywał do 10 października 1982 roku. Po uchyleniu internowania kontynuował działalność opozycyjną. W okresie od 1983 roku do maja 1985 roku zajmował się sporządzaniem i rozpowszechnianiem nielegalnych wydawnictw, w tym pism: „KOS”, „CDN”, „WiS”, „Tygodnik wojenny” oraz „Kultura Niezależna”.

Z powodu tych działań, 8 maja 1985 roku został zatrzymany i tymczasowo aresztowany. W akcie oskarżenia sporządzonym 30 września 1985 roku zarzucano mu przechowywanie i rozpowszechnianie biuletynów „KOS” i „CDN” oraz innych materiałów wykonanych metodą sitodruku na terenie Kielc, Krakowa i Domaszowic koło Kielc.

9 grudnia 1985 roku Sąd Rejonowy w Kielcach zmienił środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego na dozór MO. 4 września 1986 roku Sąd Rejonowy w Kielcach umorzył prowadzone wobec niego postępowanie karne.

Był także prezesem Świętokrzyskiego Komitetu Obrony Społecznej.

Jak poinformowała córka Bogdana Migasa, pogrzeb odbędzie się najprawdopodobniej w środę.

Tagi do tego wpisu
Reklama