Zmiana władzy w kieleckich uczelniach

Data publikacji: 01.09.2020 18:06
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Radio Kielce

Profesor Stanisław Głuszek od dziś oficjalnie jest rektorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Nowy rektor jest lekarzem, kieruje Kliniką Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Pełnił też funkcję prorektora do spraw medycznych UJK. Na stanowisku rektora zastąpił profesora Jacka Semaniaka.

profesor Zbigniew Koruba - rektor Politechniki ŚwiętokrzyskiejFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W Politechnice Świętokrzyskiej władzę od dziś pełnił będzie profesor Zbigniew Koruba, pełniący wcześniej funkcję prorektora do spraw badań naukowych i współpracy z przemysłem. Nowy rektor zastąpił profesora Wiesława Trąmpczyńskiego. Profesor Zbigniew Koruba specjalizuje się między innymi w systemach naprowadzania broni i symulacjach komputerowych ruchu obiektów latających.

Jego priorytetem będzie poprawa jakości naukowej kieleckiej uczelni. Planuje również zbudować nowoczesne centrum badań, które współpracowałoby z przemysłem zbrojeniowym.

- To jest ośrodek badań bezzałogowych obiektów ruchomych. Drugi projekt inwestycyjny związany jest z rozproszoną energetyką. W ten sposób powstałby nowoczesny ośrodek laboratoryjny na wzór niedawno otworzonego Centrum Naukowo-Wdrożeniowego Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego. To centrum jest olbrzymim osiągnięciem poprzedniego rektora, profesora Trąmpczyńskiego - podkreśla profesor Zbigniew Koruba.

Na poprawę jakości naukowej stawia również rektor Stanisław Głuszek. Jak mówi, w najbliższych tygodniach przyjrzy się poszczególnym wydziałom uczelni.

- Już mam analizę wstępną, w niektórych przypadkach mocno pogłębioną. Ta analiza pozwoli mi podjąć pewne działania interwencyjne. Na uczelni musimy się ciągle doskonalić, to jest rzecz najważniejsza - twierdzi rektor UJK.

04.06.2020. Kielce. II tura wyborów rektora UJK. Na zdjęciu: prof. Stanisław Głuszek - rektor elekt UJKKielce / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Jako przykład podaje przeprowadzoną niedawno przez siebie i lekarzy związanych z UJK pierwszą w naszym województwie transplantację nerek. Takich przeszczepów było już cztery.

Nowy rektor uniwersytetu zapowiada, że będzie starał się o przejęcie przez UJK Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i przekształcenie go w szpital uniwersytecki. Sam pełniąc funkcję rektora pozostanie też kierownikiem kliniki.

Reklama