Znamy laureatów konkursu Student-Wynalazca

Data publikacji: 09.02.2021 15:33
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.02.2021. Kielce. Laureaci konkursu Student-Wynalazca

09.02.2021. Kielce. Laureaci konkursu Student-Wynalazca
Fot. Milosz Pindur / Politechnika Świętokrzyska

Do tegorocznej, jedenastej edycji konkursu organizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską zgłoszono 139 rozwiązań z 23 uczelni z całej Polski. Tradycyjnie przyznano 5 równorzędnych, głównych nagród.

Wśród zwycięzców są przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy opracowali metodę rozpraszania smogu. Filip Jędrzejek mówi, że testy wykazały dużą skuteczność ich wynalazku.

- To jest po prostu generator fali uderzeniowej. Powstaje w wyniku wybuchu mieszanki gazu palnego i powietrza. Specjalną dyszą kierujemy ją w kierunku warstwy inwersyjnej. W ten sposób jesteśmy w stanie przerwać tę warstwę. Zamiast czekać na deszcz, wiatr, czy śnieg, które rozproszą smog, po prostu oddziałujemy sami - tłumaczy Filip Jędrzejek. Jak dodaje Dominik Gryboś, współautor wynalazku, z metody rozpraszania zanieczyszczeń powietrza mogą korzystać na przykład samorządy.

Wśród laureatów tegorocznej edycji Studenta-Wynalazcy są dwa zespoły z Politechniki Świętokrzyskiej. Do jednego z nich należy Piotr Szmidt, który jest współtwórcą cyklu wynalazków dyszy wylotowej silnika rakietowego. Drugi zespół z kieleckiej uczelni opracował cztery wynalazki dotyczące łożysk tocznych.

Nagrodzono również studentów Lotniczej Akademii Wojskowej między innymi za mechanizm hamujący i pozycjonujący śmigło. Piątym laureatem jest ekipa z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wynalazcy opracowali metodę uzyskiwania potencjalnych słodzików spożywczych.
Wręczono również wyróżnienia oraz przyznano nagrody dodatkowe, między innymi marszałka województwa świętokrzyskiego oraz wojewody świętokrzyskiego.

Profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej podkreśla, że z roku na rok poziom konkursu jest coraz wyższy.

- Bardzo dużo zgłoszeń jurorzy ocenili bardzo wysoko. Odnotowujemy wzrost nie tylko ilościowy, ale też jakościowy. Coraz więcej tych zgłoszeń wynalazków jest na wyższym poziomie - mówi rektor.

Główną nagrodą dla laureatów jest udział w Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. Najbliższa odbędzie się już w marcu. Z powodu pandemii prezentacje wynalazków będą odbywały się online.

Reklama