Znamy program festiwalu im. Krystyny Jamroz

Data publikacji: 28.05.2021 15:06
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
19.09.2020. Busko-Zdrój. Koncert Pięciu Tenorów wieńczący XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny imienia Krystyny Jamroz

19.09.2020. Busko-Zdrój. Koncert Pięciu Tenorów wieńczący XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny imienia Krystyny Jamroz
Fot. Wiktor Taszlow / Radio Kielce

Występy gwiazd opery i rozrywkowej sceny muzycznej, koncerty i widowiskowe pokazy. Między 2, a 11 lipca odbędzie się XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Każdy dzień wypełnią liczne artystyczne atrakcje.

Program XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz

Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęło wiele gwiazd. Pojawią się między innymi wiolonczelista Tomasz Strahl, śpiewak Wiesław Ochman z utalentowanym wnukiem Krystianem Ochmanem, śpiewaczka Alicja Węgorzewska-Whiskerd, a także piosenkarka Justyna Steczkowska, aktor Artur Żmijewski i laureat nagrody Grammy – Włodek Pawlik.

W tym roku pojawi się plejada światowej sławy pianistów. Jak mówi Artur Jaroń, dyrektor artystyczny festiwalu, ich udział jest nieprzypadkowy.

- Wielkimi krokami zbliża się Konkurs Chopinowski przekładany z ubiegłego roku, więc na otwarciu nie może zabraknąć też postaci absolutnie wybitnych – wyjaśnia.

Gros imprez odbędzie się w Busku-Zdroju, ale wiele wydarzeń wykracza nie tylko poza miasto, ale i powiat buski. Koncerty będą się odbywać między innymi w Złotej, Ożarowie, Chmielniku i w Szydłowcu.

Benefis będzie obchodził kompozytor muzyki filmowej Henryk Kuźniak, zięć patronki festiwalu – Krystyny Jamroz. Podczas tej edycji, na początku festiwalu, artyści wspominać będą Bogusława Kaczyńskiego, w piątą rocznicę jego śmierci. Artur Jaroń podkreśla, że ten artysta, propagator muzyki regularnie gościł w Busku.

- Mówił, że są dwie imprezy bliskie jemu sercu: to oczywiście Festiwal im. Jana Kiepury, któremu bardzo długo przewodził i Busko-Zdrój, gdzie zawsze go było widać przed koncertami, gdzie spotykał się z publicznością na deptaku przed Marconim, a później wszyscy czekali na jego wieczór festiwalowy. Będziemy go wspominać, i to wspominać też muzycznie – zapowiada.

Głównym organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz jest Buskie Samorządowe Centrum Kultury.

Reklama