Znamy prorektorów i dziekanów politechniki

Data publikacji: 30.09.2020 15:09
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.09.2020 Kielce. PŚk. Konferencja prasowa. Rektor prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba

30.09.2020 Kielce. PŚk. Konferencja prasowa. Rektor prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba
Fot. Jarosław Kubalski / Radio KielceE

Poznaliśmy nowych prorektorów i dziekanów Politechniki Świętokrzyskiej.

Dziś propozycje rektora - profesora Zbigniewa Koruby, zaakceptował senat uczelni. Sam rektor nie ukrywa, że chce aby prorektorzy i dziekani wspierali go w realizacji programu, który ogłosił w trakcie wyborów, ale jednocześnie, żeby byli jak najbardziej samodzielni.

- Będę chciał podzielić zakresy obowiązków, żeby czuli swobodę, wykazywali inicjatywę. I żeby nie oglądając się na rektora realizowali to co mamy już nakreślone przez mój program wyborczy - tłumaczy profesor Zbigniew Koruba.

Prorektorem do spraw studenckich i dydaktyki na kolejną kadencję pozostanie profesor Artur Maciąg. Pozostała trójka prorektorów będzie po raz pierwszy pełniła te funkcje. Za sprawy ogólne odpowiedzialna będzie profesor Izabela Krzysztofik, a za badania i współpracę z podmiotami zewnętrznymi - profesor Marek Iwański. Z kolei profesor Włodzimierz Makieła został prorektorem do spraw nauki i rozwoju. Jak podkreśla, priorytetem dla niego będzie przygotowanie Politechniki Świętokrzyskiej do ewaluacji szkół wyższych, która będzie miała miejsce w 2021 roku. Od jej wyniku zależy los kieleckiej uczelni.

- By pozostać politechniką trzeba mieć dwie dyscypliny w naukach inżynieryjno-technicznych z kategorią przynajmniej B+. My będziemy mieli oceniane cztery dyscypliny, więc 50 procent to jest minimum, które musimy osiągnąć - tłumaczy profesor Włodzimierz Makieła.

Jak dodaje, ewaluacja oceniać będzie nie tylko jakość badań naukowych, ale też projekty i współpracę z przemysłem, a także społeczne oddziaływanie Politechniki Świętokrzyskiej na region.

Jak mówi profesor Zbigniew Koruba, politechnika będzie chciała w październiku 2021 roku uruchomić nowe kierunki studiów, w tym przynajmniej jeden międzyuczelniany, prowadzony wspólnie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego. Ma być to inżynieria biomedyczna.

Reklama