Znamy termin otwarcia muzeum w Nowej Słupi

Data publikacji: 29.05.2021 15:37
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Kultura

 
Fot. dymarki.pl

Jeszcze w tym roku w Nowej Słupi zostanie otwarte nowe muzeum. Wyczekiwana od wielu miesięcy inwestycja jest w końcowej fazie realizacji. Muzeum Starożytnego Hutnictwa niedługo będzie gotowe na przyjęcie zwiedzających.

Jak poinformował Andrzej Gąsior, wójt gminy Nowa Słupia, w miejsce starego obiektu powstaje całkowicie nowy budynek.

- Prace są już na ukończeniu. W przygotowaniu jest jeszcze ścieżka edukacyjna. Nowy obiekt będzie w pełni multimedialny. Z kolei powierzchnia wystawowa wyniesie łącznie ok. 2 tys. metrów kwadratowych - powiedział Andrzej Gąsior.

Jak zaznacza wójt Nowej Słupi celem placówki będzie przedstawienie dziejów oraz dziedzictwa hutnictwa na ziemi świętokrzyskiej.

- Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. jak wyglądał w dawnych czasach proces wytopu żelaza. Pojawią się także znaleziska archeologiczne, które zostały odkryte w naszym regionie. Nie zabraknie też pokazów multimedialnych. W muzeum będzie również znajdować się sala warsztatowa przeznaczona do prowadzenia zajęć dydaktycznych - wymienia Andrzej Gąsior.

Otwarcie placówki nastąpi na przełomie września i października tego roku.

Wartość całego projektu wynosi ponad 10 mln zł z czego 7 mln zł zostało przekazane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

adv adv
Wiadomości
Reklama