Znamy zwycięskie projekty budżetu obywatelskiego w Kielcach [LISTA PROJEKTÓW]

Data publikacji: 13.10.2020 13:20
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.10.2020. Kielce. Ogłoszenie wyników budżetu obywatelskiego. Na zdjęciu Bogdan Wenta, prezydent Kielc

13.10.2020. Kielce. Ogłoszenie wyników budżetu obywatelskiego. Na zdjęciu Bogdan Wenta, prezydent Kielc
Fot. Urząd Miasta Kielce

Nowe trasy rowerowe na Stadionie Leśnym, tężnie solankowe oraz miejska plaża nad kieleckim zalewem - to tylko niektóre inwestycje w tegorocznym budżecie obywatelskim, które uzyskały najwięcej głosów. Dziś poznaliśmy zwycięskie projekty, które będą zrealizowane do końca przyszłego roku.

Bogdan Wenta, prezydent Kielc, poinformował, że najwięcej głosów uzyskały dwa projekty.

- To „Bocianek na start”, czyli kompleks sportowo-rekreacyjny przy Szkole Podstawowej nr 1, który otrzymał ponad 3,5 tysiąca głosów. Natomiast drugim projektem, który uzyskał znaczące wsparcie to skatepark oraz tor rowerowy, deskorolkowy, hulajnogowy i rolkowy „Aktywna strefa” przy Kadzielni w Parku Baranowskim. Na tę inwestycję kielczanie oddali prawie 2250 głosów - wylicza Bogdan Wenta. 

Ewa Tyszer-Wieczorek z komisji ds. budżetu obywatelskiego przypomniała, że w tym roku głosowanie na zgłoszone inwestycje odbywało się elektronicznie. Jednak dla osób, które miały problem z dostępem do telefonu, komputera, czy Internetu przygotowano dwa punkty stacjonarne w urzędzie przy Rynku i ulicy Strycharskiej. Ponadto pracownicy ratusza pojawili się także w 18 punktach mobilnych na terenie miasta.

Jak dodała, w tegorocznym głosowaniu oddano około 14,5 tysiąca głosów. W ubiegłym roku  było o 20 tysięcy głosów więcej.

- Mniejsza liczba głosów prawdopodobnie wynika ze zmiany formy głosowania, ponieważ wyeliminowaliśmy głosowanie papierowe. Doświadczenia ubiegłych lat pokazały, że w tej materii mieliśmy nieuczciwe praktyki. Ponadto ograniczyliśmy też jeden SMS na jeden numer telefonu i dostawaliśmy sygnały od mieszkańców , że jest to pewne utrudnienie dla dzieci, które nie mają swoich telefonów, a chciałyby zagłosować - dodała Ewa Tyszer   Wieczorek.

Łączna pula pieniędzy przeznaczona w tym roku na realizację zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego to 7 mln 750 tys. zł.

Wszystkie zwycięskie projekty muszą być zrealizowane do końca przyszłego roku.

 

KIELCE - BUDŻET OBYWATELSKI 2020. LISTA PROJEKTÓW ZAKWALIFIKOWANYCH DO REALIZACJI - INWESTYCYJNE DUŻE

 

KIELCE - BUDŻET OBYWATELSKI 2020. LISTA PROJEKTÓW ZAKWALIFIKOWANYCH DO REALIZACJI - INWESTYCYJNE MAŁE

 

KIELCE - BUDŻET OBYWATELSKI 2020. LISTA PROJEKTÓW ZAKWALIFIKOWANYCH DO REALIZACJI - NIEINWESTYCYJNE

 

Zaledwie około 15 tysięcy głosów oddano w tegorocznym budżecie obywatelskim w Kielcach. To ponad połowa mniej niż w roku ubiegłym, kiedy głos oddało 34 tysiące kielczan. Czy słabe zainteresowanie budżetem obywatelskim to skutek pandemii, na której skupia się uwaga kielczan, czy powód tkwi w przejęciu idei obywatelskości przez dobrze zorganizowane i wyspecjalizowane, ale wąskie grupy ludzi? Na ten temat będziemy dyskutować w Punktach Widzenia o godz. 16:30. Zapraszamy do telefonicznego udziału w dyskusji - tel. 41 200 20 20.

DLACZEGO TAK MAŁO OSÓB GŁOSOWAŁO W TEGOROCZNYM BUDŻECIE OBYWATELSKIM W KIELCACH?
TO SKUTEK PANDEMII
POWÓD TKWI W PRZEJĘCIU IDEI OBYWATELSKOŚCI PRZEZ DOBRZE ZORGANIZOWANE I WYSPECJALIZOWANE, ALE WĄSKIE GRUPY LUDZI

Reklama