Zobacz perełki tegorocznego MSPO [ZDJĘCIA, FILMY]

Data publikacji: 08.09.2020 15:25
Autor: Michał Kita / Kategoria: Strefa munduru
08.09.2020. Kielce. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Lekki śmigłowiec poszukiwawczo-patrolowy Bell 407GXi

08.09.2020. Kielce. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Lekki śmigłowiec poszukiwawczo-patrolowy Bell 407GXi
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Wyrzutnie rakietowe Patriot, śmigłowiec AH-64 Apache, czy wystawa narodowa prezentująca potencjał militarny Wielkiej Brytanii - to tylko niektóre atrakcje Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Jednak w kieleckim centrum wystawienniczym oprócz sprzętu wojskowego można zobaczyć także między innymi śmigłowiec Bell 407, który od tego roku znajduje się na wyposażeniu Polskiej Policji. Jak informuje komisarz Karol Chaczko z wydziału zarządu lotnictwa Komendy Głównej Policji, Bell to maszyna naszpikowana nowymi technologiami.

- Śmigłowiec jest wyposażony m.in. w nowoczesną kamerę termowizyjną. Maszyna będzie wykorzystywana m.in. do poszukiwania osób zaginionych, jak i do pozostałych zadań operacyjnych Policji - dodaje.

Obecnie polska Policja dysponuje trzema tego typu maszynami. Jak informuje Magda Karska przedstawiciel firmy Bell w Polsce, śmigłowiec, którym dysponują służby mundurowe, idealnie nadaje się do celów rozpoznawczo-patrolowych m.in. dzięki zaawansowanej awionice. Jak zaznacza, oprócz wersji policyjnej na targach prezentowany jest także model cywilny bell 505, którego cena może przyprawić o zawrót głowy.

- W tej chwili w Polsce mamy zarejestrowanych pięć takich śmigłowców, wśród użytkowników prywatnych. Taka maszyna kosztuje od 1,3 mln dolarów wzwyż, w zależności od wyposażenia. Ten śmigłowiec może być także wykorzystywany do różnego rodzaju misji i zadań, np. do zaawansowanego szkolenia pilotów - wyjaśnia.

Podczas tegorocznych targów zbrojeniowych w Kielcach swój sprzęt prezentuje między innymi wchodząca w skład wojsk specjalnych jednostka FORMOZA. Jak mówi komandor ppor. Michał Synek rzecznik prasowy jednostki podkreśla, że sprzęt używany przez jej członków to wyposażenie najwyższej jakości.

- Prezentujemy m.in. ponton operacyjny swinger 470, ponadto ciągnik podwodny służący do przerzutu nurków bojowych, czy system oddechowy amfora o zamkniętym i półzamkniętym obiegu.

Oprócz sprzętu, jakim dysponują polskie siły specjalne, podczas tegorocznego MSPO możemy obserwować sprzęt, jakim dysponują wszystkie rodzaje polskich sił zbrojnych. To między innymi Czołgi Leopard 2 i zmodyfikowana wersja T-72 czy sprzęt artyleryjski Krab, Rak, Langusta i Dana.

Tagi do tego wpisu
Reklama