Żołnierz AK awansowany na wyższy stopień

Data publikacji: 21.05.2021 15:38
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.05.2021. Końskie. Zdzisław Kowalski awansowany na stopień kapitana. Na zdjęciu: Zdzisław Kowalski

21.05.2021. Końskie. Zdzisław Kowalski awansowany na stopień kapitana. Na zdjęciu: Zdzisław Kowalski
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Weteran Armii Krajowej Zdzisław Kowalski odebrał dziś awans na stopień kapitana. Żołnierz służył od 1943 do 1945 roku w drugiej kompanii 3. Pułku Legionów Armii Krajowej. Wręczenie aktu mianowania poprzedziły prelekcje przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej i historyka Mariana Wikierę.

Kombatant był bardzo wzruszony.

- Czekałem na to wiele lat i bardzo się cieszę. Wspaniałe jest to, że przy okazji poszerzana jest wiedza historyczna.

Wojewoda Zbigniew Koniusz podkreślił, że honorowanie zasług kombatantów jest formą podziękowania za to, że możemy żyć w wolnym kraju.

- Mianujemy Zdzisława Kowalskiego na kapitana, za jego działalność wojskową w czasie okupacji i po niej - mówił wojewoda.

Zdzisław Jerzy Kowalski, pseudonim „Wiśnia” urodził się 2 kwietnia 1929 roku w Końskich. Do października 1943 roku mieszkał z rodzicami, którzy zostali aresztowani przez gestapo i wywiezieni: ojciec do Buchenwaldu i tam zamordowany; matka do Auschwitz i tam też zamordowana.

Zdzisław Kowalski musiał się ukrywać u znajomych w Modliszewicach. Tam nawiązał kontakt z partyzantami Armii Krajowej. Zajmował się zaopatrywaniem w żywność batalionu kpt. Jerzego Niemcewicza. Brał czynny udział w bitwach pod Szewcami i Wołkowynami. Po wojnie przesłuchiwany przez Urząd Bezpieczeństwa w Końskich, gdzie więziono go przez kilka miesięcy.

Obecnie kapitan Zdzisław Kowalski jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Koło w Końskich. Bierze czynny udział w uroczystościach patriotycznych. Pomimo zaawansowanego wieku uczestniczy w żywych lekcjach historii dla młodzieży na terenie powiatu koneckiego. Został odznaczony Krzyżem Partyzanckim Armii Krajowej.

21.05.2021. Końskie. Zdzisław Kowalski awansowany na stopień kapitana. Na zdjęciu (od lewej): Zdzisław Kowalski i Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyskiFot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Reklama