Żołnierz to naprawdę dobry zawód. Przekonują wojskowi młodych ludzi

Data publikacji: 04.08.2020 17:00
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Strefa munduru
04.08.2020. Sandomierz. Kampania „Zostań żołnierzem RP”

04.08.2020. Sandomierz. Kampania „Zostań żołnierzem RP”
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

„Zostań żołnierzem RP” - ogólnopolska kampania pod tym hasłem dotarła do Sandomierza. Na starówce stoi wojskowy namiot, w którym są żołnierze z WKU, 3. Batalionu Radiotechnicznego oraz 102. batalionu lekkiej piechoty, którzy przybliżają tajniki służby oraz warunki wstąpienia do armii.

Odpowiadają też na wiele szczegółowych pytań. Na stoisku prezentowany jest sprzęt wojskowy m.in. hełmy, plecaki, kamizelki kuloodporne, jest quad terytorialsów i wojskowy samochód terenowy.

Jak powiedziała porucznik Karolina Kołkowska z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sandomierzu, mieszkańcy i turyści zatrzymujący się przy tym stanowisku pytają najczęściej o służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej.

- Jest to doskonałe połączenie życia w cywilu z wojskowym, nie trzeba z niczego rezygnować.  Można zapoznać się z musztrą, sprzętem, a jednocześnie kontynuować swoją pracę zawodową - dodała porucznik. Zapytana o służbę kobiet w armii powiedziała, że nie mają one żadnych ulg, są tak samo traktowane jak żołnierze – mężczyźni. Przekonuje, że kobiety są w stanie poradzić sobie z trudami życia wojskowego - są wytrwałe i ambitne.

- To jest naprawdę dobry zawód, można spełniać swoje ambicje i samorealizować się. Zachęcam wszystkie panie, aby wstępowały w nasze szeregi - stwierdziła porucznik Karolina Kołkowska.

Osoby zatrzymujące się przy wojskowym namiocie, chętnie rozmawiają z żołnierzami. Jeden z mężczyzn z Białegostoku spędzający urlop w Sandomierzu powiedział, że jest to dobry sposób na przybliżanie polskiej armii mieszkańcom naszego kraju. - Wyobrażenia na temat służby wojskowej i pracy zawodowego żołnierza są często diametralnie odmienne od rzeczywistości, dlatego warto o tym rozmawiać – dodał.

Akcja potrwa do godziny 18.00. W środę przeniesie się do Opatowa, a w kolejnych dniach do Ostrowca i  Połańca. W sobotę i niedzielę ponownie wróci do Sandomierza.

Reklama