Żołnierze pamiętają o bohaterach. Porządkowali groby i pomniki powstańców

Data publikacji: 29.07.2020 15:35
Autor: Dionizy Krawczyński / Kategoria: Strefa munduru
29.07.2020. Żołnierze WOT porządkują pomniki AK. Na zdjęciu: nagrobek w Ostrowcu Św.

29.07.2020. Żołnierze WOT porządkują pomniki AK. Na zdjęciu: nagrobek w Ostrowcu Św.
Fot. ŚBOT

Pamiętają o bohaterach, którzy polegli. Terytorialsi 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego pseudonim „Nurt” odwiedzili i porządkowali symboliczne miejsca pamięci związane z Powstaniem Warszawskim.

Akcja porządkowania grobów i pomników powstańców odbyła się w związku ze zbliżającą się 76 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. W dniach poprzedzających rocznicę żołnierze odwiedzili miejsca związane z Powstaniem Warszawskim oraz bohaterami akcji ,,Burza” i akcji ,,Zemsta” (marsz na pomoc walczącej Warszawie)  w naszym regionie.

W ramach tej ostatniej, kilka tysięcy żołnierzy z Okręgu Kielce AK "Jodła" miało iść na pomoc walczącej stolicy. Była to największa zorganizowana próba niesienia pomocy powstaniu. Udało się zgromadzić około 6 tys. żołnierzy. Brak broni ciężkiej oraz możliwości skrytego podejścia do stolicy sprawił, że akcję odwołano.  

Żołnierze odwiedzili między innymi pomniki w Cisowie, Szewcach, Sandomierzu, pomnik bitwy pod Pielaszowem, grób powstańca  w Ostrowcu Św. Uporządkowali również pomnik na Skwerze Szarych Szeregów w Kielcach, gdzie 1 sierpnia o godzinie 17.00 odbędą się główne uroczystości 76 rocznicy Powstania Warszawskiego z udziałem wojska i innych służb mundurowych.

- Z perspektywy oddziałów partyzanckich, które przebywały w Górach Świętokrzyskich, czynny udział w powstaniu wzięło kilkanaście osób. Rdzennych mieszkańców Kielecczyzny walczących w powstaniu było zaledwie kilku. To byli żołnierze frontowi, którzy mieli za sobą rok lub dwa lata działań dywersyjnych i partyzanckich. Oni walczyli w pierwszej linii np. w zgrupowaniach „Parasol” - ustalił dr Marek Jedynak z kieleckiej Delegatury IPN.

Reklama