Żołnierze świętowali na Bukówce [ZDJĘCIA, WIDEO]

Data publikacji: 13.08.2021 13:58
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.08.2021 Kielce. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Święto Wojska Polskiego

13.08.2021 Kielce. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Święto Wojska Polskiego
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Na kieleckiej Bukówce odbyły się uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego. Wzięli w nich udział żołnierze, samorządowcy, parlamentarzyści, a także zaproszeni goście.

Coroczne wydarzenie upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską z 1920 roku stoczoną przez polską armię z bolszewikami.

- Żołnierzom życzy się przede wszystkim tyle samo powrotów, co wyjazdów - mówi pułkownik Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

- Życzymy tego zawsze saperom, gdy wyjeżdżają podjąć niebezpieczne materiały. Podobnie jest w przypadku żołnierzy z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy wspierają mieszkańców regionu oraz włodarzy ziemi świętokrzyskiej w walce z epidemią. Tak, jak w przypadku żołnierzy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, każdy wyjazd wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem, szczególnie jeżeli chodzi o misje poza granicami państwa - mówi.

Pułkownik Piotr Hałys, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Narodowej jest dumny z ochotników, który przez ostatni rok stali na pierwszej linii walki z koronawirusem.

- Nasi żołnierze zdali ten egzamin na „piątkę”. Byli w szpitalach, wspierali straż pożarną, służby medyczne, dostarczali żywność i pomagali osobom starszym - mówi.

Poseł Agata Wojtyszek, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji obrony narodowej, zauważa, że był to trudny rok dla żołnierzy.

- Dziś mamy wyjątkowy powód do podziękowań. Nie dziękujemy jedynie za gotowość i fakt, że bronią naszych granic. W minionym roku wszyscy mieliśmy okazję zobaczyć jak ważna jest to służba. Byli z nami w punktach szczepień i przy chorych - mówi.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz przypomniał, że wczoraj do stolicy regionu weszli uczestnicy Marszu Szlakiem I Kompani Kadrowej. Piechurzy każdego roku upamiętniają oddziały Józefa Piłsudskiego, które szły z Krakowa do Kielc.

- To się wszystko łączy. I jedno jest w tym wszystkim pewne, że wojsko jest nam potrzebne, niezależnie w jakim czasie przyszło nam żyć - mówi.

Bogdan Wenta, prezydent Kielc zauważa, że na przestrzeni lat nie zmienia się to, że widząc mundur czujemy szacunek i respekt.

- Dla każdego człowieka mundur kojarzy się także z bezpieczeństwem. Trzeba pamiętać, że żołnierzy cechują takie wartości jak „Bóg, Honor i Ojczyzna”, które są ponadczasowe - dodaje.

Żołnierze do wspólnego świętowania zachęcają także mieszkańców regionu. W niedzielę w Rudkach w gminie Nowa Słupia, odbędzie się piknik wojskowy, podczas którego m.in. będzie można zobaczyć sprzęt oraz uzbrojenie wojskowe. Impreza odbędzie się w godzinach 11-18.

Reklama