„Żółta naklejka” dla poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych

Data publikacji: 26.06.2020 14:57
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.06.2020 Suchedniów. Akcja „Bezpieczny piątek

26.06.2020 Suchedniów. Akcja „Bezpieczny piątek". Na zdjęciu (od lewej): Grzegorz Łukasik - dyrektor Zakładu PKP PLK w Kielcach, Izabela Miernikiewicz z biura prasowego PKP PLK i Artur Zagórski - Straż Ochrony Kolei
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W Suchedniowie PKP PLK zainaugurowało w naszym województwie akcję „Bezpieczne Piątki i Bezpieczny Przejazd”.

- Chcemy uświadomić kierowców, że bezpieczeństwo podróży zależy od nich - mówiła Izabela Miernikiewicz z biura prasowego PKP PLK.

- Poprawie bezpieczeństwa służy tzw. „żółta naklejka”. To oznakowanie, które od 2018 roku znajduje się przy każdym przejeździe kolejowym w Polsce - informuje dyrektor Zakładu PKP PLK w Kielcach Grzegorz Łukasik.

Naklejka zawiera najważniejsze informacje dotyczące lokalizacji miejsca oraz numery służb alarmowych. Umieszczona jest po wewnętrznej stronie mechanizmu uruchamiającego rogatki lub na krzyżu świętego Andrzeja.

- Od początku trwania akcji, czyli przez minione dwa lata podróżni dzwonili prawie 6,5 tys. razy na numer alarmowy posiłkując się danymi umieszczonymi na żółtej naklejce - mówi Grzegorz Łukasik.

26.06.2020 Suchedniów. Akcja „Bezpieczny piątek"Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

To daje okazję do zawiadomienia maszynisty w ciągu trzech minut o konieczności zwolnienia, czy wręcz zatrzymania pociągu. Wśród najczęściej spotykanych przewinień kierowców jest zbyt duża prędkość podczas przekraczania przejazdu i wymijanie slalomem zamykających się rogatek. Piesi z kolei skracają sobie drogę przechodząc przez tory w niedozwolonych miejscach.

- Warto pamiętać, że kiedy utkniemy między zamkniętymi rogatkami, należy opuścić przejazd wyłamując szlabany. One są tak skonstruowane, że w łatwy sposób pozwolą wyjechać na drogę. Koszt ich naprawy pokrywany jest z ubezpieczenia OC, a można ocalić życie - dodaje Artur Zagórski ze Służby Ochrony Kolei.

Akcja „Bezpieczne Piątki i Bezpieczny Przejazd” będzie prowadzona podczas wakacji na terenie całego kraju. Pracownicy przy najbardziej niebezpiecznych przejazdach będą informować o zasadach przekraczania torów, będą także informować o żółtej naklejce.

adv adv
Wiadomości
Reklama